Klíčové události
- Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v září s přebytkem ve výši 14,0 mld. eur. Obchodní bilance byla v září rovněž přebytková ve výši 14,3 mld. eur. Podle člena Výkonného výboru Evropské centrální banky (ECB) E. Nowotneho je ekonomická situace v eurozóně i přes zlepšení stále horší než ECB čekala a inflace se nachází pod úrovní cenové stability.
- USA: Čistý příliv dlouhodobého kapitálu v září činil 25,5 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
- Na měnovém páru koruny s eurem se na začátku týdne nic zajímavého nedělo. Obchodování probíhalo v pásmu několika haléřů, převážně těsně nad hladinou 27,10 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář byl prázdný a obchodování celkově postrádalo impulsy k výraznějším pohybům. Kurz koruny k euru lze na podobných hodnotách očekávat i ve zbytku týdne.
- Vůči americkému dolaru koruna mírně posilovala a v odpoledních hodinách se kurz kotoval již jen těsně nad hranicí 20 CZK/USD. Koruna se tak dostala na nejsilnější úrovně od 7. listopadu. Oproti polskému zlotému však koruna ztrácela a během odpoledne se obchodovalo již lehce nad hladinou 6,50 CZK/PLN.
- Ze středoevropských měn se dařilo nejvíce maďarskému forintu, který k euru posílil z ranních 298 HUF/EUR na pozdně odpoledních 296,50 HUF/EUR. Zlotý rozšířil své zisky k hladině 4,17 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se dařilo společné evropské měně, která již dopoledne posílila nad hladinu 1,35 USD/EUR a během odpoledne se krátce dostala na úroveň 1,354. Euro dopoledne podpořil vyšší přebytek běžného účtu platební bilance eurozóny a odpoledne horší data ze zámoří. Celkově však lze včerejší den hodnotit jako poklidný bez výraznějších pohybů. Podobně by mělo probíhat i dnešní obchodování, když hlavní pozornost bude upřena na index ekonomického sentimentu ZEW.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad)
- Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad)
- USA: Projev – Ch. Evans (Fed)