Akcenta top

Ranní zprávy 19.11.2015

Ranní zprávy 19.11.2015
CZ2015-11-19

Klíčové události


• Polsko: Změna zaměstnanosti v říjnu +1,1 % r/r. Průměrná mzda v říjnu +3,3 % r/r.
• USA: Počet nově zahájených staveb v říjnu -11 % m/m z 1191 tis. na 1060 tis. Počet žádostí o hypotéku (MBA) minulý týden rostl o 6,2 %.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Obchodování koruny vůči euru pokračuje nadále v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Neočekáváme, že by v tomto scénáři došlo ke změně. Kurz pravděpodobně zůstane přikovaný k této hladině i během nadcházejících dní. Ekonomický kalendář byl včera prázdný a nová data nabídne až příští týden, kdy bude zveřejněna především revize hrubého domácího produktu za 3. kvartál.
• USDCZK & PLNCZK: Domácí měna na páru s americkým dolarem dopoledne posílila, odpoledne však obrátila směr a o své zisky přišla. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 25,37 CZK/USD. Stejný vývoj následovala i vůči polskému zlotému. Po poledni zamířila k hranici 6,34 CZK/PLN a nakonec uzavřela na 6,359 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny čelily výkyvům na obě strany. Forint v ranních hodinách ztrácel k 311,4 HUF/EUR a odpoledne se vrátil k hladině 310,2 HUF/EUR. Stejně tak zlotý nejdříve oslabil k 4,263 PLN/EUR, ale obchodní seanci ukončil bez větší změny na 4,245 PLN/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru se nic významného neodehrálo a pohyby kurzu byly jen střídmé. Ráno mělo na vrch euro, ale v průběhu odpoledne své zisky umazalo. Kolem 17. hodiny se eurodolar pohyboval v blízkosti úrovně 1,065 USD/EUR. Data z amerického realitního trhu byla sice smíšená, do vývoje kurzu se však nepromítla. Ve večerních hodinách byl zveřejněn zápis z posledního jednání americké centrální banky (Fedu). Zápis potvrdil, že mezi členy Fedu dochází ke sjednocení názoru, že prosincové zasedání bude vhodný okamžik pro zvýšení úrokových sazeb. Zda se tak skutečně stane, je otázkou. Nicméně Fed již řadu týdnů říká, že se pečlivě připravuje na normalizaci své měnové politiky a výsledky ekonomických dat tomuto kroku neprotiřečí. 


Očekávaná data a události  


• Polsko: Maloobchodní prodeje (říjen), Průmyslová produkce (říjen), Zápis ze zasedání centrální banky NBP
• Eurozóna: Běžný účet (září)
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelpský Fed Index (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností