Akcenta top

Ranní zprávy 19.12.2013

Ranní zprávy 19.12.2013

Klíčové události

  • ČR: Prezident Miloš Zeman jmenuje současného premiéra v demisi Jiřího Rusnoka od března 2014 členem bankovní rady České národní banky. Rusnok tak v radě převezme místo Evy Zamrazilové. Překážkou pro včasné jmenování Rusnoka by mohly být pouze průtahy jmenování nové vládní koalice. 
  • Německo: Podnikatelská důvěra se v závěru roku zvýšila. Index podnikatelského klimatu Ifo v prosinci vzrostl o 0,2 bodů na 109,5 bodů a přiblížil se nejvyšší úrovni od dubna loňského roku (109,7).
  • USA: Počet zahájených novostaveb rodinných domů se v listopadu překvapivě zvýšil o 202 tisíc, neboli o 22,7 % na 1,091 milionů celoročně přepočtených jednotek. Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby podle očekávání na původní, rekordně nízké úrovni 0 - 0,25 %. Guvernér Fedu Ben Bernanke oznámil, že sazby zůstanou blízko nuly až do doby, dokud se nezaměstnanost nesníží pod hranici 6,5 %. Fed také potvrdil, že omezí program kvantitativního uvolňování. Objem měsíčně vykupovaných aktiv od komerčních subjektů se sníží z původních 85 miliard dolarů na 75 miliard dolarů. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna včera čelila výrazným výkyvům na obě strany. V dopoledních hodinách se obchodování přesunulo nad hranici 27,70 CZK/EUR a před polednem se kurz vyšplhal k úrovni 27,73 CZK/EUR. V závěru pozdního odpoledne však došlo k obratu trendu a domácí měně se podařilo své denní ztráty umazat. Kurz uzavíral na hladině 27,64 CZK/EUR.
  • Obdobný vývoj se odehrál i na páru s americkým dolarem, kdy korunu od rána doprovázel oslabující trend, který byl ale v odpoledních hodinách korigován. Kolem 17. hodiny se kurz pohyboval na úrovni 20,08 CZK/USD.
  • Ze středoevropských měn se dařilo forintu, který do pozdních odpoledních hodin posílil k hladině 297,70 HUF/EUR. Vývoj zlotého byl doprovázen nevýznamnými výkyvy na obě strany, pohyby kurzu se během dne odehrály převážně kolem hranice 4,180 PLN/EUR. Zlotý ukončil na úrovni 4,181 PLN/EUR.
  • Pro vývoj na hlavním měnovém páru bylo klíčové včerejší zasedání americké centrální banky (Fedu), které se konalo až ve večerních hodinách našeho času a zvýšená volatilita se tak minula evropským obchodním hodinám. V průběhu dne dolar pouze mírně posílil, odpoledne však o své zisky přišel a uzavřel na 1,376 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (říjen)
  • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky (prosinec)
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Prodeje existujících domů (listopad), Philadelphský Fed index (prosinec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností

Zastavení obchodů a transakcí do Ruska a Běloruska

 

Vážení klienti,

vzhledem k válce na Ukrajině nebude od 21. března 2022 docházet k realizaci plateb s ruskými a běloruskými partnery/bankami.
 
Omlouváme se za případné komplikace.
 
Vaše AKCENTA CZ