Akcenta top

Ranní zprávy 19.12.2013

Ranní zprávy 19.12.2013

Klíčové události

  • ČR: Prezident Miloš Zeman jmenuje současného premiéra v demisi Jiřího Rusnoka od března 2014 členem bankovní rady České národní banky. Rusnok tak v radě převezme místo Evy Zamrazilové. Překážkou pro včasné jmenování Rusnoka by mohly být pouze průtahy jmenování nové vládní koalice. 
  • Německo: Podnikatelská důvěra se v závěru roku zvýšila. Index podnikatelského klimatu Ifo v prosinci vzrostl o 0,2 bodů na 109,5 bodů a přiblížil se nejvyšší úrovni od dubna loňského roku (109,7).
  • USA: Počet zahájených novostaveb rodinných domů se v listopadu překvapivě zvýšil o 202 tisíc, neboli o 22,7 % na 1,091 milionů celoročně přepočtených jednotek. Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby podle očekávání na původní, rekordně nízké úrovni 0 - 0,25 %. Guvernér Fedu Ben Bernanke oznámil, že sazby zůstanou blízko nuly až do doby, dokud se nezaměstnanost nesníží pod hranici 6,5 %. Fed také potvrdil, že omezí program kvantitativního uvolňování. Objem měsíčně vykupovaných aktiv od komerčních subjektů se sníží z původních 85 miliard dolarů na 75 miliard dolarů. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna včera čelila výrazným výkyvům na obě strany. V dopoledních hodinách se obchodování přesunulo nad hranici 27,70 CZK/EUR a před polednem se kurz vyšplhal k úrovni 27,73 CZK/EUR. V závěru pozdního odpoledne však došlo k obratu trendu a domácí měně se podařilo své denní ztráty umazat. Kurz uzavíral na hladině 27,64 CZK/EUR.
  • Obdobný vývoj se odehrál i na páru s americkým dolarem, kdy korunu od rána doprovázel oslabující trend, který byl ale v odpoledních hodinách korigován. Kolem 17. hodiny se kurz pohyboval na úrovni 20,08 CZK/USD.
  • Ze středoevropských měn se dařilo forintu, který do pozdních odpoledních hodin posílil k hladině 297,70 HUF/EUR. Vývoj zlotého byl doprovázen nevýznamnými výkyvy na obě strany, pohyby kurzu se během dne odehrály převážně kolem hranice 4,180 PLN/EUR. Zlotý ukončil na úrovni 4,181 PLN/EUR.
  • Pro vývoj na hlavním měnovém páru bylo klíčové včerejší zasedání americké centrální banky (Fedu), které se konalo až ve večerních hodinách našeho času a zvýšená volatilita se tak minula evropským obchodním hodinám. V průběhu dne dolar pouze mírně posílil, odpoledne však o své zisky přišel a uzavřel na 1,376 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (říjen)
  • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky (prosinec)
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Prodeje existujících domů (listopad), Philadelphský Fed index (prosinec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností