Akcenta top

Ranní zprávy 19.12.2017

Ranní zprávy 19.12.2017
CZ2017-12-19 

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v listopadu -0,1 % m/m a +0,9 % r/r. Česká národní banka (ČNB) zvýšila sazbu proticyklické kapitálové rezervy vytvářené k domácím expozicím na 1,25 % s účinností od ledna 2019. ČNB dále uvedla, že zátěžové testy českého bankovního sektoru potvrdily, že tuzemské bankovnictví je dostatečně odolné vůči potenciálním negativním šokům. Dodala, že kapitalizace sektoru zůstala vysoko nad minimální požadovanou 8 % hranicí i při výrazně negativním scénáři. 
  • Polsko: Průměrná mzda v listopadu +6,5 % r/r. Změna zaměstnanosti v listopadu +4,5 % r/r. 
  • Eurozóna: Harmonizovaná inflace v listopadu +0,1 % m/m a +1,5 % r/r. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru slábla a do pozdního odpoledne se přesunula k hladině 25,71 CZK/EUR. Listopadový výsledek výrobní inflace se do dění na trhu nijak nepromítl. Na koruně ale až do čtvrtka může být znatelná nervozita z vyčkávání na zasedání bankovní rady ČNB. Podle našeho odhadu ČNB ve čtvrtek úrokové sazby nezvýší. Vývoj domácí ekonomiky je totiž v souladu s prognózou banky a podle ní letos ČNB již žádné zvýšení sazeb nechystá. Pokud by čísla z domácí ekonomiky překonávala prognózu ČNB, tak by to byl jistě důvod, aby ČNB sazby zvýšila, ale vzhledem k tomu, že data jsou s prognózou v souladu, tak důvod pro zvýšení sazeb není dostatečně silný.
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna si k americkému dolaru připsala zisky o rozsahu zhruba 5ti haléřů a kolem 17. hodiny se kotovala na 21,76 CZK/USD. Na páru se zlotým se vývoj odehrával v její neprospěch a ukončila u hranice 6,11 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si včera připsaly menší zisky a ukončily na 313,3 HUF/EUR, resp. na 4,205 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar vůči euru slábl v reakci na situaci okolo chystané daňové reformy ve Spojených státech a na sílící debatu o tom, jaký vliv bude reforma mít na ekonomický růst. Dolar v průběhu dne slábl až k 1,183 USD/EUR, před koncem evropského obchodování ale část ztrát umazal a vrátil se pod hranici 1,18 USD/EUR. Ekonomický kalendář nenabídl důležitější novinky, pozornost připoutala akorát listopadová inflace v eurozóně, která skončila v souladu s odhady. 

Očekávaná data a události

  • Německo: IFO index podnikatelské nálady (prosinec)
  • Polsko: Průmyslová produkce (listopad), Maloobchodní prodeje (listopad)
  • USA: Běžný účet platební bilance (3. kvartál), Nově zahájené stavby domů (listopad), Stavební povolenky (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností