Akcenta top

Ranní zprávy 19.2.2016

Ranní zprávy 19.2.2016
CZ2016-02-19

Klíčové události


• ČR: Viceguvernér ČNB M. Hampl uvedl, že si umí představit v případě zklamání ze strany globální ekonomiky slabší ukotvení koruny, přičemž oslabení koruny označil za další obrannou linii.
• Eurozóna: Běžný účet platební bilance v prosinci v přebytku 25,5 mld. EUR.
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 262 tisíc. Philadelphský Fed Index v únoru vzrostl z -3,5 b. na -2,8 b.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Obchodování koruny na páru s eurem pokračovalo de facto bez jakýchkoliv pohybů. Kurz je nadále přilepený těsné nad intervenční hranící 27 CZK/EUR. Nelze vyloučit, že by koruna mohla čelit nákupním tlakům, které by Českou národní banku (ČNB) vedly k reakci. Pokud by kurz skutečně měl tendenci posunout se pod zmíněnou hranici, ČNB by vzhledem ke svému kurzovému závazku musela proti koruně intervenovat a posunula by ji zpět ke slabším hodnotám.
• USDCZK & PLNCZK: Volatilita na hlavním měnovém páru je již několik dní celkem nízká, což se promítá i do klidného průběhu obchodování koruny vůči americkému dolaru. Včera domácí měna lehce oslabila a v pozdních odpoledních hodinách se kotovala na 24,33 CZK/USD. Obdobný scénář se odehrál i na páru se zlotým, kde koruna do konce obchodní seance oslabila k hranici 6,17 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Vývoj zbylých středoevropských měn byl včera rozkolísaný. Forint v první polovině dne posílil k hladině 309,2 HUF/EUR, ale během odpoledne se vrátil k hodnotám kolem 310,2 HUF/EUR a uzavřel tak o něco slabší. Zlotý k euru rovněž nejdříve posiloval k 4,372 PLN/EUR, ale poté část zisků umazal a ukončil na 4,384 PLN/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru se příliš moc zajímavého nedělo. Americkému dolaru se po poledni dařilo a připsal si menší zisky. Během pozdního odpoledne se směr eurodolaru obrátil a dolar o tyto zisky přišel. Kolem 17. hodiny se obchodovalo na hranici 1,11 USD/EUR. Data ze Spojených států dopadla smíšeně a do vývoje kurzu se výrazněji nepromítla. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti opět poklesl a Filadelfský Fed index dopadl v souladu s očekáváními. Dnes bude klíčovou zprávou americká inflace za leden. Ta by totiž mohla zasáhnout do debaty o tom, jak bude americká centrální banka (Fed) přistupovat k utahování své měnové politiky.


Očekávaná data a události  


• Německo: Index cen výrobců (leden)
• Maďarsko: Průměrná mzda (prosinec)
• USA: Index spotřebitelských cen (leden), Projev člena Fed (Mester)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností