Akcenta top

Ranní zprávy 19.3.2015

Ranní zprávy 19.3.2015

Klíčové události

  • ČR: Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík řekl, že pro posílení kurzu koruny na úroveň před intervencí nejsou ekonomické důvody, a že veřejnost by ani po švýcarské zkušenosti s posílením franku neměla sázet na silné zhodnocení koruny po exitu. Z Tomšíkových slov zaujalo pozornost zejména vyjádření, že po ukončení kurzového závazku bude koruna pokračovat v režimu řízeného floatingu, a pokud by došlo k prudkému zhodnocení, ČNB bude připravena zasáhnout pomocí intervencí. Viceguvernér také dodal, že nominální kurz se může s obnovením růstu ekonomiky vrátit ke zhodnocování, ale jeho velikost bude záviset na reálné konvergenci a na inflačním diferenciálu vůči eurozóně. Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok zopakoval, že banka je připravena intervenovat proti posílení koruny pod hranici 27 CZK/EUR.
  • Polsko: Průmyslová produkce v únoru +4,7 % r/r. Maloobchodní prodeje v únoru -1,3 % r/r.
  • USA: Fed oznámil, že se vzdává svého „trpělivého postoje“. Ke zvýšení úrokových sazeb přistoupí tehdy, kdy dojde k dalšímu zlepšení na trhu práce, a kdy banka bude mít dostatečné jistoty, že se inflace vrátí ke svému 2 % cíli. Fed však vyloučil, že by ke zvýšení sazeb došlo už na příštím jednání. Zdůraznil také, že pro letošní rok počítá s růstem sazeb na 0,625 % namísto původně plánovaných 1,125 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna si vůči euru připsala ztráty a na konci obchodní seance uzavřela na hladině 27,34 CZK/EUR. Kalendář s ekonomickými daty žádné nové informace nenabídl. K oslabení koruny mohly přispět i výroky představitelů ČNB, které pravděpodobně odradily mnoho spekulantů od testování kurzového limitu 27 CZK/EUR. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem během dne nezaznamenala žádné větší pohyby, jelikož se vyčkávalo na zasedání Fedu. Během pozdního odpoledne se kurz kotoval na úrovni 25,68 CZK/USD. Koruna vůči zlotému čelila mírným výkyvům na obě strany. Uzavřela na 6,583 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Vývoj zbylých středoevropských měn se včera obešel bez výraznějšího trendu. Forint se kolem 17. hodiny kotoval na hladině 303,8 HUF/EUR. Zlotý ukončil na úrovni 4,143 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se vyčkávalo na zasedání americké centrální banky (Fedu), které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. V průběhu evropské seance se eurodolar pohyboval v těsné blízkosti hranice 1,06 USD/EUR. Dolar po jednání Fedu zamířil k úrovni 1,1 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Zápis ze zasedání centrální banky
  • USA: Běžný účet (leden), Nové žádosti o podporu nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (leden)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností