ČR:Index cen výrobců v lednu -0,4 % m/m a -0,3 % r/r. Běžný účet platební bilance v lednu v přebytku 28,88 mld. CZK. Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek uvedl, že stav české ekonomiky by možná vyžadoval rychlejší zpřísňování měnové politiky, a že zpomalení inflace v únoru je spíše souhrou jednorázových vlivů, a nemělo by to bankovní radu tedy nijak vyvést z míry.
Polsko:Změna zaměstnanosti v únoru +3,7 % r/r. Průměrná mzda v únoru +6,8 % r/r. Běžný účet platební bilance v lednu v přebytku 2,005 mld. EUR.
Eurozóna:Harmonizovaná inflace v únoru +0,2 % m/m a +1,1 % r/r.
USA:Nově zahájené stavby domů v únoru: 1236 tisíc. Stavební povolenky v únoru: 1298 tisíc. Využití průmyslových kapacit v únoru na úrovni 78,1 % r/r. Průmyslová produkce v únoru v +1,1 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v březnu vzrostla z 99,7 b. na 102 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v minulém týdnu vůči euru pohybovala především v rozmezí 25,40 – 25,50 CZK/EUR. Zatímco v první polovině týdne se česká měna pohybovala spíše na slabších hodnotách, tak lepší čtvrteční data z domácí ekonomiky koruně pomohly k posílení na 25,40 CZK/EUR. Z týdenního nadhledu však k žádným významnějším pohybům koruny nedošlo. Pro tento týden nadále očekáváme nízkou volatilitu kurzu, nicméně silné fundamenty české ekonomiky by nadále měly hrát ve prospěch koruny, která by výhledově měla stále pokračovat v pozvolném posilování.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v závěru týdne slábla a uzavřela na 20,72 CZK/USD. Ztráty si připsala i na páru se zlotým, kde ukončila na 6,035 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze středoevropských měn byl v závěru týdne nejúspěšnější maďarský forint, který posílil k hladině 310,8 HUF/EUR a momentálně je tak nejsilnější od začátku února. Zlotý nabral vůči euru menší ztráty a kolem 17. hodiny se pohyboval na 4,217 PLN/EUR.
EURUSD: V pátek měl americký dolar na konci evropské seance lehce navrch nad eurem a během pozdního odpoledne se obchodovalo u 1,228 USD/EUR. V tomto týdnu do vývoje na eurodolaru nepochybně významně promluví zasedání Fedu, na kterém téměř s jistotou Fed zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Důležitější však bude to, zda a případně jaké změny Fed představí v nové makroekonomické prognóze a zda např. nenaznačí rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Kromě toho poprvé povede tiskovou konferenci nový guvernér Fedu J. Powell.
Očekávaná data a události
Polsko: Průmyslová produkce (únor), Ceny průmyslových producentů (únor)