ČR:Index cen výrobců v březnu +0,3 % m/m a +0,1 % r/r.
Polsko:Změna zaměstnanosti v březnu +3,7 % r/r. Průměrná mzda v březnu +6,7 % r/r.
Eurozóna:Harmonizovaná inflace v březnu +1 % m/m a +1,3 % r/r.
USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +4,9 % t/t.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si vůči euru připsala další ztráty a v závěru odpoledne se kotovala na 25,33 CZK/EUR. Výrobní inflace za březen sice překonala většinové odhady, přesto ale neměla v podstatě žádný vliv na dění na trhu.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny k americkému dolaru byl včera relativně volatilní. Pohyby kurzu se uskutečnily na obě strany a obchodovalo se převážně v pásmu 20,41 – 20,49 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se koruna kotovala na 20,46 CZK/USD. Na páru se zlotým nejdříve posilovala k hladině 6,06 CZK/PLN, během pozdního odpoledne pak zisky postupně umazala a do konce obchodní seance se přesunula na lehce slabší hodnoty k 6,085 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polský zlotý měl vůči euru tendenci slábnout k 4,174 PLN/EUR, do pozdního odpoledne se mu ale podařilo ztráty korigovat a uzavřel na 4,162 PLN/EUR. Maďarský forint následoval opačnou trajektorii, kdy zprvu posiloval k hranici 310 HUF/EUR, do pozdního odpoledne se však vrátil k 310,4 HUF/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru se včera odehrály pohyby na obě strany, kdy americký dolar vůči euru v průběhu dopoledne posiloval k 1,235 USD/EUR, poté oslabil těsně k úrovni 1,24 USD/EUR. Ve večerních hodinách našeho času byla zveřejněna Béžová kniha americké centrální banky (Fedu), která nakonec neměla na trhy výraznější vliv. Béžová kniha představuje report Fedu ohledně aktuálního stavu americké ekonomiky a zhodnocení výhledu jejího růstu pro dohledné období. Co se týče celkového stavu, tak Fedu vnímá silný zájem o podnikové úvěry, zvyšující se spotřebu domácností a velmi příznivý stav na trhu práce jako hlavní faktory, díky kterým má americká ekonomika nadále pokračovat v silné růstové trajektorii. V reportu bylo dále uvedeno, že podnikatelská důvěra v ekonomiku zůstává v rámci 12 regionálních distriktů Fedu stále pozitivní, podniky ale vyjádřily velké obavy ohledně možných celních opatření, které prezident Donald Trump navrhuje zavést.
Očekávaná data a události
Polsko: Průmyslová produkce (březen), Ceny průmyslových producentů (březen)
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (únor)
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (duben)