ČR: Ceny v průmyslu v dubnu stagnovaly m/m a poklesly o 0,3 % r/r. Ze zápisu z posledního zasedání České národní banky (ČNB) vyplívá, že ČNB plánuje držet korunu nad hladinou 27 CZK/EUR minimálně do začátku roku 2015, ale vzhledem k pomalejšímu návratu inflace k cíli nelze vyloučit, že opuštění kurzového závazku bude posunuto hlouběji do roku 2015.
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu poklesl na 81,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: V závěru minulého týdne se koruna vůči euru pohybovala převážně lehce nad hladinou 27,40 CZK/EUR. V souhrnu za celý minulý týden mírně oslabila – zatímco na začátku týdne se kurz nacházel pod hladinou 27,40 CZK/EUR, tak ve druhé polovině týdne se obchodovalo nad touto hladinou. I nadále platí, že pohyby koruny k euru jsou řádově jen v jednotkách několika haléřů a podobný charakter obchodování očekávám i ve zbytku května. Domácí ekonomický kalendář je v tomto týdnu prázdný a nebudou zveřejněna žádná významnější ekonomická data.
CZK/USD & CZK/PLN: Obchodování koruny k americkému dolaru se v pátek stabilizovalo kolem hranice 20 CZK/USD. Na hlavním měnovém páru euro k dolaru dále neztrácelo, z čehož profitovala i koruna. Obchodování v tomto týdnu bude i nadále odvislé od dění na EURUSD a osobně neočekávám, že by měla koruna dále oslabovat. Rozhodujícím impulsem k vývoji koruny k dolaru bude až červnové zasedání Evropské centrální banky. Vůči polskému zlotému se po většinu minulého týdne kurz koruny nacházel kolem úrovně 6,55 CZK/PLN a výjimkou nebyl ani pátek.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn v pátek maďarský forint k euru posílil pod hladinu 305 HUF/EUR a kurz polského zlotého k euru především pod úrovní 4,19 PLN/EUR.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se vzhledem k absenci významnějších ekonomických dat obchodovalo především v okolí úrovně 1,37 USD/EUR. V souhrnu za minulý týden euro k dolaru oslabilo až na 3měsíční minimum. Výhled na obchodování pro druhou polovinu května je značně nejistý. Euro se aktuálně nachází v blízkosti 3měsíčního minima na důležitých hladinách podpory, a pokud nedojde k výraznějšímu oslabení eura pod hladinu 1,36 USD/EUR, předpokládám, že kurz se kolem hladiny 1,37 USD/EUR či výše může držet po zbytek května. Velmi důležité budou ve druhé polovině května projevy evropských centrálních bankéřů, které mohou s kurzem eura opravdu výrazně zahýbat. Dlouhodobější výhled (měsíce a déle) zůstává neměnný a negativní pro euro.