Akcenta top

Ranní zprávy 19.5.2015

Ranní zprávy 19.5.2015

Klíčové události


• USA: Index z trhu nemovitostí NAHB v květnu poklesl na 54 z dubnových 56 bodů.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna vůči euru na úvod nového týdne mírně oslabila a v odpoledních hodinách se obchodovalo převážně lehce pod hladinou 27,40 CZK/EUR. Zatímco v závěru minulého týdne byl zveřejněn až překvapivě dobrý výsledek HDP za 1. čtvrtletí letošního roku, tak na úvod nového týdne nebyla zveřejněna žádná důležitější data z domácí ekonomiky. To neplatí o dnešku, kdy Český statistický úřad zveřejní indexy cen výrobců a ceny zahraničního obchodu. Od výsledků těchto statistik však nelze očekávat výraznější dopad na kurz koruny. I nadále tak platí, že koruna by se měla vůči euru v nadcházejících dnech pohybovat primárně v pásmu 27,30 – 27,50 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí oslabovala, když výraznější ztráty si připsala především během odpoledne, kdy se vrátila nad hladinu 24 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna připsala mírné zisky.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny vůči euru oslabovaly. Maďarský forint zamířil během odpoledne k úrovni 308 HUF/EUR (minimum forintu z minulého týdne). Polský zlotý se v závěru odpoledne nacházel nad hladinou 4,06 PLN/EUR, když ještě ráno se kurz kotoval o 2 groše níže, na úrovni 4,04 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se euru nedařilo a během dne postupně nabíralo ztráty. Zatímco ráno se obchodovalo na hladině 1,145 USD/EUR, tak ke konci odpoledne byl kurz nižší, cca na úrovni 1,135 USD/EUR. Včerejší oslabení eura lze chápat jako korekci po eurových ziscích z minulého týdne. Dnes mohou do kurzu na rozdíl od pondělí výrazněji promluvit data – německý index ZEW a spotřebitelská inflace v eurozóně za duben. Další zisky eura v nadcházejících dnech zcela vyloučit nelze, avšak jako pravděpodobnější scénář vidím na eurodolaru do konce května obchodování v postranním trendu vymezeném zhruba hranicemi 1,10 – 1,15 USD/EUR.


Očekávaná data a události  


• ČR: Ceny výrobců (duben), Ceny vývozu a dovozu (březen)
• Eurozóna: Index spotřebitelských cen (duben), Obchodní bilance (březen)
• Německo: Index ZEW (květen)
• Polsko: Průměrná mzda (duben)
• USA: Stavební povolení, Započaté stavby domů (duben)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností