ČR:Index cen výrobců v dubnu +0,3 % m/m a +3,2 % r/r.
Polsko: Změna zaměstnanosti v dubnu +4,6 % r/r. Průměrná mzda v dubnu +4,1 % r/r.
Německo: Agentura Reuters uvedla, že zahraniční investice v Německu zůstaly meziročně na stejné úrovni jako v roce 2016, a to i přesto, že ekonomika rostla nejrychleji za pět let.
Eurozóna: Představitel ECB Peter Praet řekl, že jakákoli razantnější změna v rétorice ECB musí být podepřena dalšími důkazy, a že lepší hospodářský růst se promítá do inflace. V zápise z posledního zasedání ECB bylo uvedeno, že střednědobé prognózy zůstávají obecně v platnosti, ale že růst v letošním roce bude silnější, než se čekalo.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 232 tisíc. Philadelphský Fed index v květnu vzrostl z 22 b. na 38,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera v ranních hodinách nabrala výrazné ztráty a krátkodobě překročila hranici 26,70 CZK/EUR. Odpoledne pak na trhu docházelo ke korekci a koruně se podařilo většinu ztrát anulovat. Ukončila na 26,55 CZK/EUR. Je důležité mít stále na paměti silné pozice zahraničních investorů v českých korunách. Pokud se někteří z nich rozhodnou část dlouhých korunových pozic uzavřít, tak může koruna velmi rychle oslabit.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna na páru s americkým dolarem během odpoledne oslabila mírně nad hranici 24,00 CZK/USD k 24,04 CZK/USD, před koncem obchodní seance se jí ale podařilo tyto ztráty částečně zredukovat a ukončila na 23,86 CZK/USD. Koruna vůči zlotému nejdříve ztrácela, odpoledne se pak přesunula do černých čísel a ukončila na 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera ztrácely. Zlotý se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval na 4,216 PLN/EUR. Kurz forintu vůči euru se v průběhu dne vyšplhal k hladině 310,6 HUF/EUR, odpoledne však uzavřel na 309,7 HUF/EUR.
EURUSD: Politický skandál D. Trumpa začal být trhy upozaděn a americký dolar díky tomu mírně korigoval ztráty z předchozích dní. Evropskou seanci završil u úrovně 1,112 USD/EUR. Čísla ze Spojených států dopadla nad očekávání dobře, přesto se ale do vývoje eurodolaru příliš nepromítla. Na závěr týdne zůstává ekonomický kalendář poměrně prázdný. Důležitější informace by ale mohla přinést vyjádření centrálních bankéřů z Fedu a ECB.
Očekávaná data a události
Německo: Index cen výrobců (duben)
Polsko: Průmyslová produkce (duben), Maloobchodní prodeje (duben)