Akcenta top

Ranní zprávy 19.6.2014

Ranní zprávy 19.6.2014

Klíčové události

  • ČR: Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že růsty maloobchodních prodejů budou muset být do budoucna taženy zvýšením příjmu a zlepšením spotřebitelského sentimentu. 
  • Eurozóna: Stavební výroba v dubnu +8,0 % r/r. 
  • USA: Americká centrální banka (Fed) snížila objem měsíčně vykupovaných aktiv z 45 mld. dolarů na 35 mld. dolarů. Fed tímto krokem pokračuje ve svém plánu omezit program tzv. kvantitativního uvolňování (QE), tedy poskytování dodatečné likvidity komerčním subjektům skrze odkup určité skupiny aktiv. Guvernérka Fedu Janet Yellenová uvedla, že k rozhodnutí omezit QE přispělo zejména postupné oživení ekonomické aktivity v 2. čtvrtletí, které bude pokračovat i nadále. Yellenová také připomněla, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde až za delší dobu po ukončení programu QE.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruně se včera vůči euru nedařilo. Kurz se po poledni přiblížil k úrovni 27,49 CZK/EUR a uzavřel nepatrně níže na 27,47 CZK/EUR. Obchodování dnes s nejvyšší pravděpodobností nepřekročí pásmo 27,40 – 27,60 CZK/EUR. Co se týče fundamentálních faktorů, tak kalendář s ekonomickými daty bude až do začátku července prázdný. Příští čtvrtek zasedá bankovní rada ČNB. Nelze však očekávat, že by následná vyjádření centrálních bankéřů vývoj kurzu jakkoliv výrazně ovlivnila.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Obchodování domácí měny na páru s americkým dolarem se obešlo bez znatelnějších změn. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 20,24 CZK/USD. Situace byla obdobná i vůči zlotému. V pozdních odpoledních hodinách se koruna pohybovala mírně slabší na 6,636 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zlotý ukončil na hladině 4,138 PLN/EUR. Forint se v závěru odpoledne pohyboval mírně silnější na úrovni 306,7 HUF/EUR. 
  • USD/EUR: Euro na hlavním měnovém páru během dne mírně posílilo. Na konci obchodní seance se kurz eurodolaru kotoval na hranici 1,357 USD/EUR. Relativně klidný vývoj na hlavních trzích lze přičíst jednak absenci důležitých ekonomických dat, a jednak čekání na výsledky zasedání Fedu, které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Průměrné mzdy (duben)
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (červen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností