Akcenta top

Ranní zprávy 19.6.2017

Ranní zprávy 19.6.2017
CZ2017-06-19 

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v květnu -0,5 % m/m a +2,3 % r/r. 
  • Eurozóna: Harmonizovaná inflace v květnu -0,1 % m/m a +1,4 % r/r. Ministři financí zemí eurozóny uvolnili Řecku úvěr ve výši 8,5 miliardy EUR z třetího záchranného programu. 
  • USA: Nově zahájené stavby domů v květnu: 1092 tisíc. Stavební povolenky v květnu: 1168 tisíc. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan poklesla v červnu z 97,1 b. na 94,5 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna si vůči euru připsala zhruba 10 haléřů k dobru a ukončila na 26,16 CZK/EUR. Silná data z domácí ekonomiky by měla koruně i nadále pomáhat v posilování směrem k hranici 26 CZK/EUR a případně i níže. V každém případě je nutné počítat s tím, že velmi pozvolné posilování koruny dříve či později vystřídají prudší pohyby, až se začnou investoři ve větším zbavovat české měny. Stanovit přesnější termín, kdy k tomu dojde, je však momentálně nemožné. Může to být jak na konci června, stejně jako až v závěru letošního roku. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v pátek znovu kopírovala vývoj na eurodolaru. Do konce obchodní seance se jí podařilo posílit k úrovni 23,35 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna přišla o část zisků ze čtvrtka. Kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,219 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Polský zlotý v závěru týdne částečně korigoval ztráty, které si připsal ve čtvrtek. Do pozdního odpoledne se tak posunul zpět k hladině 4,206 PLN/EUR. Forint během dopoledne rovněž redukoval předešlé ztráty, odpoledne však denní zisky odevzdal zpět a ukončil na 307,7 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Euro vůči americkému dolaru v průběhu pátku posílilo k úrovni 1,12 USD/EUR. Inflace v eurozóně dopadla v souladu s predikcemi a čísla ze Spojených států přinesla mírné zklamání. Minulý týden se kromě Fedu a ekonomických statistik do popředí dostalo po delší odmlce i Řecko, které inkasuje půjčky ze záchranného fondu eurozóny ESM a od mezinárodního měnového fondu (MMF), aby obratem zase splácelo nahromaděné dluhy a půjčky z minulých let. Řecko je exemplárním příkladem toho, jak to vypadá, že se tzv. vytlouká klín klínem. V každém případě je zadlužení Řecka tak obrovské (státní dluh k HDP činí téměř 175%), že je těžko představitelné, že tato země bude schopná své závazky dlouhodobé splácet.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Změna zaměstnanosti (květen), Průměrná mzda (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností