Akcenta top

Ranní zprávy 19.7.2018

Ranní zprávy 19.7.2018
CZ2018-07-19 

Klíčové události

  • Polsko: Průmyslová produkce v červnu +6,8 % r/r. Ceny průmyslových producentů v červnu +3,7 % r/r. 
  • Velká Británie: Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, který rezignoval na svoji funkci minulý týden, při svém včerejším rezignačním projevu řekl, že ještě není pozdě „zachránit“ Brexit a kritizoval premiérku Theresu May za podle jeho slov „mizernou strategii“ při vyjednáváních. 
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -2,5 % t/t. Nově zahájené stavby domů v červnu: 1173 tisíc. Stavební povolenky v červnu: 1273 tisíc. Guvernér Fedu Jerome Powell při svém vystoupení v americkém Kongresu mimo jiné uvedl, že rizika nečekaného zpomalení růstu americké ekonomiky jsou vyvážená s pravděpodobností, že ekonomika zrychlí růst více než se očekává. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vývoj koruny k euru byl v ranních hodinách mírně rozkolísaný, když domácí měna zkraje obchodní seance zamířila k 25,82 CZK/EUR. Krátce na to se kurz vrátil na původní hodnoty a obchodování se po zbytek dne odehrávalo ve velmi úzkém pásmu 25,84 – 25,86 CZK/EUR. Během dne nebyly zveřejněny žádné nové statistiky z domácí ekonomiky. Dnes nás čeká červnová výrobní inflace, která se ale tradičně do dění na trhu nijak nepromítá, a ani dnes neočekáváme v podstatě žádnou reakci ze strany trhu. Obchodování se bude odehrávat v úzkém několikahaléřovém pásmu pravděpodobně až do konce týdne. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem nejdříve ztrácela k úrovni 22,28 CZK/USD, po 14. hodině pak obrátila směr a vracela se k 22,19 CZK/USD. Na páru se zlotým se obchodování vrátilo pod 6,00 CZK/PLN a v závěru odpoledne se kurz přiblížil těsně k 5,99 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera ztrácely. Polský zlotý během rána opustil hodnoty pod hranicí 4,30 PLN/EUR a během pozdního odpoledne dosáhl kurz k hranici 4,31 PLN/EUR. Maďarský forint se na konci obchodní seance kotoval na 324,3 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar vůči euru v průběhu evropské seance posiloval a kolem 14. hodiny dosáhl téměř k hladině 1,60 USD/EUR. Později odpoledne pak tyto zisky vracel zpět a evropskou seanci završil u hladiny 1,165 USD/EUR. Vyjádření guvernéra Fedu Powella v Kongresu v podstatně znovu potvrzovalo, že Fed plánuje činit změny v měnové politice předvídatelně a konzistentně. 

Očekávaná data a události

  • ČR: Index cen výrobců (červen)
  • Polsko: Maloobchodní prodeje (červen)
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností