Akcenta top

Ranní zprávy 19.9.2016

Ranní zprávy 19.9.2016
CZ2016-09-19 

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v srpnu -0,2 % m/m a -3,4 % r/r. ČNB potvrdila sazbu proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v ČR na 0,5 %. 
  • Polsko: Změna zaměstnanosti v srpnu +3,1 % r/r. Průměrná mzda v srpnu +4,7 % r/r. 
  • USA: Index spotřebitelských cen v srpnu +1,1 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v září stagnoval na úrovni 29,8 b. TIC Flows - čisté dlouhodobé kapitálové toky v červenci v přebytku 103,9 mld. USD.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na dosavadním bezvětří na páru koruna s eurem se na konci týdne opět nic nezměnilo. Obchodovalo se v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR a v dohledné době se tento nudný scénář pravděpodobně nezmění. Během pátku byla zveřejněna srpnová výrobní inflace. Ta sice nepatrně zaostala za očekáváními, s korunou však nijak nezahýbala. 
  • USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny k americkému dolaru se odehrával ve vleku toho, co se dělo na hlavních trzích. Zde se dolaru dařilo a posílil v reakci na příznivý výsledek srpnové inflace, která alespoň mírně oživila spekulace na brzké zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fedu), která zasedá příští týden. Koruna tak v průběhu dne ztrácela a do konce obchodní seance oslabila k 24,20 CZK/USD. Do červených čísel se domácí měna dostala i vůči zlotému. Kolem 17. hodiny se kotovala u hladiny 6,273 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak zajímavého vývoje jsme byli svědky u maďarského forintu. Maďarsku totiž ratingová agentura S&P zvedla rating zpět do investičního pásma na BBB- a stanovila výhled ratingu na stabilní. Forint v závěru odpoledne na tuto novinku zareagoval výrazným posílením a přesunul se až pod hranici 308 HUF/EUR. U zlotého nedošlo k významnějším výkyvům. Vůči euru posílil k 4,306 PLN/EUR, následně ale část zisků odevzdal zpět a ukončil na 4,313 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Do vývoje na hlavním měnovém páru v pátek promluvila americké srpnová inflace. Ta předčila očekávání a do určité míry podpořila možnost, že by Fed na jednání během příštího týdne rozhodl o zvýšení úrokových sazeb. Dolar chytil v odpoledních hodinách vítr do plachet a přesunul se k silnějším hodnotám. Evropskou seance ukončil v blízkosti úrovně 1,116 USD/EUR. Jak již bylo zmíněno, hlavní událostí příštího týdne bude zasedání Fedu, které vyvrcholí ve středu ve večerních hodinách našeho času. Naše očekávání jsou taková, že Fed na zářiovém jednání zůstane defenzivní a s utahováním měnovém politiky ještě několik měsíců počká.

Očekávaná data a události

  • Polsko: Průmyslová produkce (srpen), Maloobchodní prodeje (srpen)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (červenec)
  • USA: NAHB index trhu s bydlením (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností