Akcenta top

Ranní zprávy 19.9.2018

Ranní zprávy 19.9.2018
CZ2018-09-19 

Klíčové události

  • Polsko: V srpnu vzrostly mzdy v soukromém sektoru o 6,8 % r/r a zaměstnanost se zvýšila o 3,4 % r/r.
  • USA: Index vývoje situace na trhu nemovitostí NAHB v září stagnoval na hodnotě 67 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna si vůči euru v úterý připsala mírné zisky a přiblížila se z horní strany hladině 25,40 CZK/EUR. Včerejšek se obešel bez zajímavějších domácích makroekonomických dat, když jednoznačně nejzajímavější makroekonomickou událostí do konce měsíce bude zasedání bankovní rady České národní banky, které se však uskuteční až příští týden. K navrhovanému státnímu rozpočtu na příští rok se včera vyjádřila Národní rozpočtová rada, když plánovaný schodek ve výši 40 mld. korun označila jako neoptimální. Podle Rady by vláda měla využít aktuální dobré ekonomické situace k vytváření rezerv. 
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v úterý přiblížila několik haléřů nad hladinu 21,70 CZK/USD. Na měnovém páru koruny s polským zlotým pokračovalo obchodování několik haléřů nad hladinou 5,90 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru posílil až na úroveň 323 HUF/EUR, když forint pozitivně reagoval na skutečnost, že Maďarská centrální banka na včerejším zasedání oznámila, že je připravena začít utahovat měnovou politiku. Dařilo se i polskému zlotému, který vůči euru posílil a zamířil pod hladinu 4,30 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý obchodovalo kolem hladiny 1,17 USD/EUR, když se během odpoledne euro neúspěšně snažilo přiblížit maximu z konce srpna na úrovni 1,173 USD/EUR. Včerejšku dominoval obchodní protekcionismus. Nejdříve v noci z pondělí na úterý prezident D. Trump oficiálně oznámil zavedení nových 10 % cel na dovoz čínského zboží v objemu 200 mld. eur. Čína následně v úterý odpoledne recipročně oznámila zavedení nových cel na dovoz amerického zboží ve výši 60 mld. dolarů. Kola obchodního protekcionismu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami se tak dále roztáčejí, když USA velmi pravděpodobně budou v nadcházejících měsících reagovat dalším uvalením cel na čínské zboží. Výraznějšího dopadu na EURUSD jsme se včera od zmíněných opatření však nedočkali.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Registrace nových automobilů (srpen), Běžný účet platební bilance (červenec) 
  • Polsko: Průmyslová produkce, Index cen průmyslových výrobců (srpen)
  • USA: Zahájené stavby domů (srpen), Stavební povolení (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností