Akcenta top

Ranní zprávy 2.1.2015

Ranní zprávy 2.1.2015

Klíčové události


• Eurozóna: Litva se od 1. ledna stala devatenáctým členem eurozóny.
• USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 27. prosince činil 298 tis. Index výrobní aktivity z okolí Chicaga v prosinci poklesl na 58,3 bodu z listopadových 60,8 bodu. Chystané prodeje domů v listopadu vzrostly o 0,8 % m/m a o 1,7 % r/r.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Na tomto měnovém páru se v posledním dnu loňského roku nic zásadního nestalo a obchodovalo se převážně v blízkosti hladiny 27,70 CZK/EUR. Kurz koruny bude v roce 2015, stejně jako po celý loňský rok, odvislý od kurzového závazku České národní banky (ČNB) držet korunu na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR. Pro první polovinu příštího roku proto předpokládám, že se koruna bude pohybovat i nadále především v pásmu 27,40 – 28 CZK/EUR. 
• CZK/USD & CZK/PLN: Poslední den loňského roku nebyl z pohledu koruny vůči dolaru úspěšný, když česká měna oslabila a loňský rok tak završila další ztrátou. Koruna je k dolaru nejslabší od roku 2009. Další ztráty české měny očekávám i minimálně v první polovině nového roku 2015. Vůči polskému zlotému koruna ve středu dopoledne oslabila až k hladině 6,50 CZK/PLN, avšak během odpoledne tyto ztráty smazala. Na slabších hodnotách by se měl zlotý vůči koruně držet i na začátku příštího roku. Je totiž stále pravděpodobnější, že polští centrální bankéři přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb a tím tak sníží atraktivitu polské měny.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých měn středoevropského regionu se v samém závěru roku nedařilo maďarskému forintu, který k euru oslabil nad hladinu 316 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval převážně pod hladinou 4,30 PLN/EUR.
• USD/EUR: Poslední den v loňském roce si další ztráty připsalo i euro na hlavním měnovém páru s americkým dolarem a obchodování se přesunulo až pod hladinu 1,21 USD/EUR. I v první polovině nového roku by mělo euro vůči dolaru dále oslabovat, když v neprospěch evropské měny by měla hrát uvolněná měnová politika Evropské centrální banky (ECB). Na druhé straně v několikatýdenním horizontu nelze vyloučit korekci eura na silnější úrovně.


Očekávaná data a události


• ČR: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu (prosinec)
• Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu (prosinec)
• Polsko: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu (prosinec)
• USA: Index výrobní aktivity ISM (prosinec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností