Akcenta top

Ranní zprávy 2.1.2017

Ranní zprávy 2.1.2017
CZ2017-1-2 

Klíčové události

  • Polsko: Běžný účet platební bilance ve 3. kvartále v deficitu 2180 mil. EUR 
  • USA: Chicagský PMI index v prosinci poklesl z 57,6 b, na 54,6 b. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 265 tisíc. Rozjednané prodeje domů v listopadu -2,5 % m/m. Spotřebitelská důvěra v prosinci vzrostla ze 107,1 b. na 113,7 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem se na konci roku 2016 neodehrálo nic nového. Kurz se během pátku pohyboval de facto bez jakýchkoliv znatelnějších výkyvů těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Co očekávat na páru CZK/EUR v novém roce? Česká národní banka (ČNB) od listopadu 2013 udržuje tzv. intervenční režim, skrze který pomocí devizových intervencí zabraňuje posílení koruny pod hranici 27 CZK/EUR. Intervenční režim by podle dosavadních vyjádření ČNB měl být ukončen v druhé polovině letošního roku. Zda se tak skutečně stane, je stále neznámou, nicméně pro příští týdny očekáváme, že volatilita koruny zůstane nadále relativně nízká.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna se v pátek při posledním obchodním dni v roce 2016 pohybovala vůči americkému dolaru v pásmu 25,49 – 25,71 CZK/USD. V závěru odpoledne se kotovala na 25,56 CZK/USD. Na páru se zlotým nabrala menší ztráty a ukončila na 6,129 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Páteční obchodní seance byla v rámci středoevropských měn úspěšná pro maďarský forint, který umazal ztráty ze čtvrtka a kolem 17. hodiny se pohyboval na 308,8 HUF/EUR. Zlotý zprvu slábl, poté ztráty anuloval a uzavřel na 4,404 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Kurz eurodolaru na konci roku vykázal mírné pohyby na obě strany a evropskou seanci uzavřel na 1,057 USD/EUR. Jaký vývoj lze očekávat v roce 2017? Celkově bychom náš pohled pro budoucí vývoj na hlavním měnovém páru shrnuli především na základě očekávání od prezidentského působení D. Trumpa a jeho avizovaných fiskálních stimulů, které se nám vzhledem k vysokému zadlužení Spojených států a velmi vysokému strukturálnímu deficitu veřejných financí jeví jako přehnaná. Na druhou stranu ale vůči situaci v eurozóně vnímáme přílišný a částečně neopodstatněný pesimismus. Z tohoto důvodu v dlouhodobějším výhledu očekáváme, že dolar na hlavním měnovém páru postupně přeruší svůj posilující trend (byť v příštích několika měsících bude pravděpodobně pokračovat), a v druhé polovině roku 2017 bychom mohli být svědky korekce.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index PMI – výrobní sektor (prosinec)
  • Polsko: Index PMI – výrobní sektor (prosinec)
  • Německo: Index PMI – výrobní sektor (prosinec)
  • Eurozóna: Index PMI – výrobní sektor (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností