Klíčové události
- ČR: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru PMI v září poklesl na 53,4 b. ze srpnových 53,9 b. Státní rozpočet vykázal na konci září schodek ve výši 38,2 mld. korun ve srovnání s loňskými 71,4 mld. korun. Český statistický úřad potvrdil růst HDP ve 2. čtvrtletí o 0,6 % č/č a pokles o 1,3 % r/r.
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru PMI byl v září potvrzen na 51,1 b. Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na 12,0 %.
- Německo: Index PMI v září revidován na 51,1 b. ze 51,3 b. Zářijová míra nezaměstnanosti vzrostla na 6,9 % ze srpnových 6,8 %.
- USA: Index aktivity ve zpracovatelském sektoru (index ISM) v září vzrostl na 56,2 b. z 55,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se v úterý dařilo. Na měnovém páru s eurem se sice během dne obchodovalo těsně pod hladinou 25,70 CZK/EUR, ale odpoledne koruna posilovala a kurz se kotoval na dohled úrovně 25,60 CZK/EUR. Domácí ekonomické statistiky koruna nereflektovala. Dnes žádná domácí ekonomická data zveřejněna nebudou. Výhled na korunu v dalších dnech tohoto týdne zůstává neměnný v pásmu 25,60 -26, ideálně v užším pásmu 25,60 -25,70 CZK/EUR.
- Vůči americkému dolaru koruna posílila hned zkraje dne k hladině 18,90 CZK/USD a dostala se na nejsilnější úrovně od poloviny letošního února. Důvodem byla nedohoda amerických politiků o podobě federálního rozpočtu na nový fiskální rok. Během dne koruna již dále neposilovala a obchodování se postupně stabilizovalo několik haléřů nad již zmíněnou úrovní 18,90. K polskému zlotému si koruna připsala zisk zhruba dvou haléřů a v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 6,08 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý k euru pohyboval i nadále v úzkém pásmu 4,21 – 4,23 PLN/EUR. Vzhledem k dnešnímu zasedání polské centrální banky (NBP) a její evropské kolegyně ECB lze na měnových párech, kde vystupuje zlotý, očekávat vyšší volatilitu. Maďarský forint dokázala k euru třetí den v řadě posílit a zamířil k úrovni 296 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro v úterý ráno posílilo na téměř 1,36 USD/EUR, tj. nejsilnější hodnoty za posledních sedm měsíců. Své zisky však neudrželo a v odpoledních hodinách, po lepších datech z USA (index ISM) zamířilo zpět k hranici 1,35 USD/EUR. Dnešnímu dni bude dominovat zasedání ECB a lze předpokládat, že tím bude zároveň ukončeno postranní obchodování kolem hladiny 1,35. O dalším směřování eura dnes může rozhodnout ECB. (1) Pokud dnes ECB naznačí kroky k dalšímu uvolnění měnové politiky (pravděpodobně formou repo operací LTRO) bude to signál pro oslabení společné evropské měny. (2) Na druhé straně, pokud ECB uvolnění nenaznačí, bude to impulz k posílení eura. První možnost se momentálně jeví jako ta pravděpodobnější.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky (ECB)
- Polsko: Zasedání polské centrální banky (NBP)
- USA: Změna zaměstnanosti ADP (září)