ČR:Podíl zahraničních investorů na držbě českých státních dluhopisů se v závěru srpna navýšil na 46,1 % z červencových 45,6 %.
Eurozóna:Spotřebitelské ceny v září podle předběžného odhadu vzrostly o 1,5 % r/r, zatímco jádrová složka inflace zpomalila na 1,1 % r/r ze srpnových 1,2 % r/r.
Německo: Míra nezaměstnanosti v září poklesla na 5,6 % a počet nezaměstnaných se snížil o 23 tis.
Polsko: Spotřebitelské ceny v září podle předběžného odhadu vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,2 % r/r.
USA: Inflace vyjádřená deflátorem jádrových výdajů na osobní spotřebu v srpnu zpomalila na 1,3 % r/r z červencových 1,4 % r/r. Osobní příjmy v srpnu vzrostly o 0,2 % m/m, zatímco osobní výdaje o 0,1 % m/m poklesly.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v závěru minulého týdne vůči euru posílila a během pátečního odpoledne se obchodovalo několik haléřů pod hladinou 26 CZK/EUR. Na středečním zasedání ČNB sice úrokové sazby nezvýšila, ale dala celkem jednoznačně najevo, že je hodlá zvýšit v listopadu. ČNB je jedinou centrální bankou ve středoevropském regionu, která aktuálně tzv. utahuje měnovou politiku (zvyšuje sazby). Zároveň zatím evidentně nepolevuje zájem o české dluhopisy, když podle Ministerstva financí v srpnu došlo k mírnému navýšení podílu zahraničních investorů na držbě státních dluhopisů denominovaných v korunách. Vzhledem k pozitivnímu vývoji české ekonomiky a rychlejšímu zvyšování sazeb ze strany ČNB navíc zájem držet české dluhopisy asi v brzké době jen tak nepoleví. I z těchto důvodů je tak obchodování koruny kolem hladiny 26 CZK/EUR nebo níže pro nadcházející týdny daleko pravděpodobnější, než oslabení koruny výrazněji (řádově desítky haléřů) nad zmíněnou hladinu 26.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek dále posilovala a během odpoledne zamířila pod hladinu 22 CZK/USD. Obchodování koruny vůči polskému zlotému pokračovalo těsně nad hladinou 6 CZK/PLN. Další zisky si však koruna nepřipsala.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v pátek vůči euru mazaly předchozí ztráty. Maďarský forint posílil pod úroveň 311 HUF/EUR, avšak výraznější zisky si připsal polský zlotý, který se seshora přiblížil hladině 4,30 PLN/EUR. Zlotému pomohl rychlejší růst inflace v září.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru v pátek dále posilovalo a po mírně slabších datech z USA (zpomalení PCE inflace) se v odpoledních hodinách vrátilo nad hladinu 1,18 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů PMI ze zpracovatelského sektoru (září), Plnění státního rozpočtu (září)
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ze zpracovatelského sektoru (září)
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ze zpracovatelského sektoru (září), Míra nezaměstnanosti (srpen)
USA: Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM (září)