ČR: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v září poklesl na 53,4 ze srpnových 54,9 bodu. Státní rozpočet na konci září vykázal přebytek ve výši 16,8 mld. korun.
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu po zpřesnění mírně upraven dolů na 53,2 bodu. Míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla na 8,1 % z červencových 8,2 %.
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v září poklesl na 50,5 ze srpnových 51,4 bodu. Spotřebitelské ceny v září podle předběžného odhadu vzrostly o 0,2 % m/m a 1,8 % r/r.
USA: Index ISM ve zpracovatelském průmyslu v září poklesl na 59,8 z červencových 61,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na úvod nového týdne dále oslabovala v závěru odpoledne se kurz nacházel těsně pod hladinou 25,80 CZK/EUR. V pondělí ráno byl zveřejněn index aktivity ve zpracovatelském průmyslu PMI, který v září dále poklesl, a to již na 53,4 bodu, což je nejslabší hodnota od listopadu 2016. O něco blíže jsem tak neutrální hranici 50 bodů, která odděluje pásmo expanze od pásma kontrakce. Co stálo za dalším zpomalením průmyslové aktivity? Především slabý růst nových zakázek (nejpomalejší růst za poslední téměř dva roky), pomalejší růst výroby i zaměstnanosti a výsledně i klesající optimismus ve výhledu podnikatelů. Na druhé straně ceny vstupních nákladů ve výrobě vzrostly na nejvyšší hodnotu za posledních jedenáct měsíců. Lze očekávat, že se slabší hodnoty indexu PMI přelijí i do tvrdých dat a v podzimních měsících dojde na zpomalení průmyslové produkce. Abychom nekončili pesimisticky, tak pozitivní zprávou je, že firmy ve zpracovatelském průmyslu i nadále očekávají růst výroby, avšak na nižších hodnotách než v první polovině letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na úvod týdne oslabila k úrovni 22,30 CZK/USD, což jsou její nejslabší hodnoty za poslední tři týdny. Na měnovém páru s polským zlotým převažovalo obchodování několik haléřů nad hladinou 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pondělí posílil pod hladinu 323 HUF/EUR v odpoledních hodinách. Polský zlotý se vůči euru pohyboval především v okolí hladiny 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na začátku nového týdne obchodovalo v rozmezí 1,157 – 1,162 USD/EUR, když euro přeci jen setrvávalo pod prodejním tlakem, což bylo vidět v závěru pondělního odpoledne. V USA mírně poklesla hodnota indexu ISM ve zpracovatelském sektoru, když některé sektory negativně zmiňují zavedení cel – jedná se především o výrobou počítačů a elektroniky. V souhrnu však index ISM setrvává na velmi vysokých hodnotách.
Očekávaná data a události
ČR: Finální odhad HDP (2. čtvrtletí)
Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců (srpen)
USA: J. Powell – projev šéfa Fedu na konferenci v Bostonu