Německo:Maloobchodní tržby v září 0,0 % m/m a +3,4 % r/r.
Maďarsko:Index cen výrobců v září -1,5 % r/r.
Eurozóna:Míra nezaměstnanosti v září: 10,8 %. Předběžný odhad HICP v říjnu 0,0 % r/r.
USA: Osobní výdaje v září +0,1 % m/m. Osobní příjem v září +0,1 % m/m. Index výdajů na osobní spotřebu v září +0,1 % m/m. Index PMI Chicagský v říjnu vzrostl z 48,7 b. na 56,2 b. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v říjnu vzrostla z 87,2 b. na 90 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru bylo v uplynulém týdnu nevýrazné. Ani v pátek nedošlo k větším změnám. Pohyby kurzu se odehrály v pásmu několika málo haléřů a na konci obchodní seance se koruna kotovala na úrovni 27,09 CZK/EUR. Ekonomický kalendář bude tento týden nabytý. Vyjma nových dat bude na programu i jednání bankovní rady ČNB, které se uskuteční ve čtvrtek. Co se týče budoucího vývoje kurzu, tak i pro nadcházející dny očekáváme, že se koruna udrží v relativní blízkosti hranice 27 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem nejdříve lehce posílila, odpoledne však část zisků odevzdala a ukončila na 24,52 CZK/USD. Vůči zlotému naopak ztrácela. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 6,36 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo polskému zlotému, který do pozdního odpoledne posílil k úrovni 4,254 PLN/EUR. Forint v průběhu dne čelil výkyvům na obě strany, přičemž po poledni zamířil k hranici 309 HUF/EUR, ale odpoledne se přesunul ke slabším hodnotám a uzavřel na 310,6 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru měla na vrch společná evropská měna. Během pozdního odpoledne sice došlo k malé korekci, euro si ale své zisky ponechalo. Kolem 17. hodiny se eurodolar kotoval na hladině 1,104 USD/EUR. Jelikož dnes bude zveřejněno hned několik důležitých ekonomických statistik, lze očekávat, že volatilita na trhu bude relativně vysoká. Navíc ve večerních hodinách bude mít projev guvernérka Fedu J. Yellenová, která by svými výroky mohla s eurodolarem také zahýbat.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI – výrobní sektor (říjen)
Polsko: Index PMI – výrobní sektor (říjen), Index spotřebitelských cen (říjen)
Maďarsko: Index PMI – výrobní sektor (říjen), Obchodní bilance (srpen)
Německo: Index PMI – výrobní sektor (říjen)
Eurozóna: Index PMI – výrobní sektor (říjen)
USA: Index PMI – výrobní sektor (říjen), Index ISM – výrobní sektor (říjen), Projev členů Fedu (Williams, Yellenová)