ČR:Index PMI ve výrobním sektoru v říjnu poklesla z 53,4 b. na 52,5 b.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 214 tisíc. Index PMI ve výrobním sektoru v říjnu vzrostl z 55,6 b. na 55,7 b. Index ISM ve výrobním sektoru v říjnu poklesl z 59,8 b. na 57,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se včera dařilo a do konce obchodní seance si polepšila k úrovni 25,83 CZK/EUR. Bankovní rada ČNB včera v souladu s předpoklady již počtvrté v řadě zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu a hlavní úroková sazba, dvoutýdenní REPO, tak bude nově činit již 1,75 %. Žádná jiná centrální banka v Evropě nepostupuje tak rychle v normalizaci měnové politiky jako ČNB. Rozhodnutí bankovní rady nebylo jednomyslné, když jeden člen hlasoval proti zvýšení sazeb (s velkou pravděpodobností se jednalo o O. Dědka) a jeden člen o zvýšení sazeb rovnou o 50 bazických bodů (s velkou pravděpodobností se jednalo o M. Hampla). Pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů hlasovalo pět členů bankovní rady. Nová makroekonomická prognóza ČNB zůstává směrem k budoucímu ekonomickému vývoji poměrně dost optimistická, což se odrazilo i do mírného posílení koruny těsně po skončení tiskové konference. Pro letošní rok ČNB sice nově počítá s o něco nižším růstem české ekonomiky oproti srpnové prognóze, ale snížení odhadu na 3,1 % z předchozích 3,2 % je víceméně jen kosmetické. To samé platí i v případě prognózy HDP na rok 2019 s růstem 3,3 % oproti přechozímu odhadu 3,4 %.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v reakci na vývoj na hlavních trzích posílila a kolem 17. hodiny se kotovala na 22,67 CZK/USD. S mírným ziskem ukončila i na páru se zlotým, a to v blízkosti hranice 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polský zlotý vůči euru posiloval a uzavřel na 4,327 PLN/EUR. Obdobně se dařilo i maďarskému forintu, který si do pozdního odpoledne přilepšil k 322,5 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme včera byli svědky obratu trendu, kdy dolar začal korigovat předešlé zisky a do konce evropské seance se vracel k 1,141 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Ceny dováženého zboží (září), Index PMI za výrobní sektor (říjen)
Eurozóna: Index PMI za výrobní sektor (říjen)
USA: Míra nezaměstnanosti (říjen), Změna zaměstnanosti v nezemědělském sektoru (říjen), Obchodní bilance (září), Průmyslové objednávky (září), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (září), Průměrná hodinová mzda (říjen)