Klíčové události
• ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v listopadu vzrostl na 55,6 bodu z říjnových 54,4 bodu. Schodek státního rozpočtu se v listopadu zvýšil na 68,8 mld. korun z říjnových 45 mld. korun (v listopadu 2013 schodek činil 79,4 mld. korun). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem ve výši 112 mld. korun.
• Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v listopadu poklesl na 50,1 bodu z říjnových 50,4 bodu. Pod předělovou hladinou 50 bodů skončil index v případě všech tří největších evropských ekonomik, tj. Německa, Francie a Itálie.
• Polsko: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v listopadu vzrostl na 53,2 bodu z říjnových 51,2 bodu.
• USA: Index ISM ve zpracovatelském sektoru v listopadu poklesl na 58,7 bodu z říjnových 59 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Vývoj koruny vůči společné evropské měně na úvod nového měsíce příliš zajímavý nebyl. Koruna si sice dopoledne po překvapivě silném indexu PMI připsala k dobru několik haléřů, které však v odpoledních hodinách odevzdala. Většina obchodů se tak nepřekvapivě uskutečnila v blízkosti hladiny 27,60 CZK/EUR. Na údaj o schodku státního rozpočtu koruna nereagovala. Ani dnes bychom se na tomto měnovém neměli dočkat výraznějších pohybů. Klíčovými hladinami zůstávají 27,50 a 27,70 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna během pondělí mírně posilovala a krátce před zveřejněním amerického indexu ISM se kurz nacházel pod hladinou 22,10 CZK/USD. Lepší výsledek z amerického průmyslu (ISM) však vrátil korunu zpět nad zmíněných 22,10 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna až na výjimky nacházela lehce nad hladinou 6,60 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně posílil a v závěru dne se nacházel na dohled úrovně 4,17 PLN/EUR. Před dvoudenním zasedáním polské centrální banky (NBP) zlotému pomohla lepší data z průmyslu (index PMI), čímž se snížila i pravděpodobnost, že se NBP odhodlá ke snížení úrokových sazeb. Převážně v rozmezí 306 – 307 HUF/EUR se k euru na mezibankovním trhu pohyboval maďarský forint.
• USD/EUR: Ani slabší výsledek indexu PMI za eurozónu nedostal v pondělí euro pod výraznější prodejní tlak a naopak to byla společná evropská měna, která vůči dolaru mírně posílila. Během odpoledne se krátce obchodovalo nad hladinou 1,25 USD/EUR. Postranní trend vymezený hladinami 1,235 – 1,26 USD/EUR zůstává i nadále v platnosti, když klíčová data a události přijdou až ve druhé polovině týdne, kdy zasedá Evropská centrální banka (ECB) a budou zveřejněna čerstvá data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
• Eurozóna: Index cen výrobců (říjen)
• USA: Index výrobní aktivity z okolí New Yorku ISM (listopad)