ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu vzrostl z 55,6 b. na 56,9 b.
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu poklesl z 52,1 b. na 50,9 b.
Maďarsko: Index PMI ve výrobním sektoru se v lednu zvýšil z 49,9 b. na 53 b.
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru se v lednu snížil z 53,2 b. na 52,3 b.
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu poklesl z 53,2 b. na 52,3 b. Prezident ECB M. Draghi uvedl, že inflace se pohybuje pod očekáváními banky, a že rada guvernérů na březnovém jednání zváží další uvolnění měnové politiky.
USA: Osobní výdaje v prosinci 0,0 % m/m. Osobní příjmy v prosinci +0,3 % m/m. Index PMI ve výrobním sektoru v lednu vzrostl z 51,2 b. na 52,4 b. Index ISM ve výrobním sektoru v lednu stagnoval na úrovni 48,2 b. Výdaje ve stavebnictví v prosinci +0,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: K vývoji koruny na měnovém páru s eurem stále není co nového napsat. Kurz se obchoduje lehce nad hranicí 27 CZK/EUR. V dohledné době se nerýsuje žádná událost, která by měla potenciál korunu významněji oslabit. Posílení koruny ze současných hodnot je vzhledem k intervenčnímu režimu ČNB v podstatě vyloučené.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru na začátku týdne posílila a částečně se jí podařilo umazat ztráty z pátku. V pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na 24,80 CZK/USD. Naopak na páru se zlotým koruna navázala na oslabující trend z konce minulého týdne. V závěru obchodní seance se kotovala na 6,145 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak slušný výsledek vůči euru vykázal zlotý, který do závěru odpoledne posílil k hranici 4,39 PLN/EUR. Forint čelil mírným výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se pohyboval na lehce silnějších hodnotách kolem 310,2 HUF/EUR.
EURUSD: Pro americký dolar vstup do nového týdne nebyl příliš úspěšný. Na hlavním měnovém páru v průběhu dne kontinuálně ztrácel a během pozdního odpoledne se dostal k hladině 1,092 USD/EUR. Následně došlo ke korekci a evropskou seanci ukončil u úrovně 1,089 USD/EUR. Výsledky dat byly sice smíšené, nicméně na vývoj eurodolaru neměly významnější vliv. Na trhu se spíše odrážel negativní sentiment, který zapříčinily poklesy cen ropy a prodejní tlaky na akciových trzích. Z pohledu makrodat dnešek moc zajímavý nebude. Pozornost se více zaměří na středu, kdy budou zveřejněna čísla z amerického trhu práce.
Očekávaná data a události
Maďarsko: Obchodní bilance (listopad)
Německo: Míra nezaměstnanosti (leden)
Eurozóna: Index cen výrobců (prosinec), Míra nezaměstnanosti (prosinec)