ČR: Bankovní rada České národní banky zvýšila hlavní úrokovou sazbu na hodnotu 0,75 %. Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu v lednu setrval na hodnotě 59,8 bodu. Státní rozpočet ČR skončil v lednu s přebytkem ve výši 26,45 mld. korun.
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu v lednu potvrzen na 59,6 bodu.
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v lednu mírně poklesl na 54,6 bodu.
USA: Index ISM aktivity ve zpracovatelském sektoru v lednu mírně poklesl na hodnotu 59,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si ve čtvrtek vůči euru připsala další zisky a v závěru odpoledne se pohybovala těsně pod hladinou 25,20 CZK/EUR. Zároveň koruna opět o něco vylepšila svoje post-intervenční maxima a aktuálně se nachází na nejsilnějších hodnotách za posledních více jak pět let. Včerejšku dominovalo první zasedání bankovní rady ČNB v letošním roce, na kterém centrální bankéři v souladu s předpoklady zvýšily hlavní úrokovou sazbu o 0,25 p.b. na 0,75 %. Z nové makroekonomické prognózy ČNB vyplývá, že pro letošní rok ČNB plánuje již jen jedno zvýšení úrokových sazeb a předpokládá další posilování koruny směrem pod hladinu 25 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera celkem solidně posílila, když se z ranních hodnot kolem 20,40 posunula na odpoledních 20,20 CZK/USD. Koruně se dařilo i vůči polskému zlotému, když se obchodování posunulo hlouběji pod hladinu 6,10 CZK/PLN. Aktuálně je koruna vůči zlotému nejsilnější za poslední téměř dva měsíce.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint ve čtvrtek vůči euru pohyboval v okolí hladiny 310 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru mírně oslabil pod hladinu 4,16 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru včera posilovalo a pohybovalo se směrem nahoru od úrovně 1,24 USD/EUR. Makroekonomická data zveřejněná v eurozóně i v USA potvrdila, že se oběma ekonomikám velmi dobře daří i zkraje letošního roku. Dnes bude zajímavé sledovat především odpoledne zveřejněné ukazatele z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců (prosinec)
USA: Tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství, Míra nezaměstnanosti (leden), Průmyslové zakázky (prosinec), Index spotřebitelské důvěry podle průzkumu Michiganské univerzity (leden)