Polsko: Index spotřebitelských cen v dubnu -1,1 % r/r.
Maďarsko: Index cen výrobců v březnu -1,6 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v březnu -1,1 % m/m a +0,7 % r/r.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v březnu na 10,2 %. Předběžný odhad HICP v dubnu -0,2 % r/r. Hrubý domácí produkt v 1.kvartále +0,6 % k/k a +1,6 % r/r.
USA: Osobní výdaje v březnu +0,1 % m/m. Osobní příjmy v březnu +0,4 % m/m. Chicagský PMI index v dubnu poklesl z 53,6 b. na 50,4 b. Spotřebitelská důvěrapodle Univerzity v Michigan se v dubnu snížila z 91 b. na 89 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V závěru týdne se u koruny vůči euru neodehrálo nic zajímavého. Obchodování nadále probíhá v blízkosti hranice 27 CZK/EUR a k poměrně nudné situaci na tuzemském trhu přispěl i fakt, že ekonomický kalendář nenabídl žádné nové údaje z české ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem v ranních hodinách sice ztrácela, poté však obrátila směr a do konce obchodní seance se jí podařilo připsat si nemalé zisky. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 23,60 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna mírně pohoršila a uzavřela na 6,164 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se podařilo posílit polskému zlotému, který se v pozdních odpoledních hodinách kotoval na 4,373 PLN/EUR. Forint měl vůči euru tendenci oslabovat. V průběhu dne se dostal až k hranici 313 HUF/EUR, nicméně díky následné korekci většinu těchto ztrát umazal a ukončil na 311,6 HUF/EUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru se v pátek odehrával ve prospěch eura. Společnou evropskou měnu během dne podpořila příznivá čísla z eurozóny, a zároveň poněkud neslavné výsledky amerických makrodat. Euro se tak do konce evropské seance vyšplhalo k hladině 1,145 USD/EUR. V rámci ekonomického kalendáře byl nejdříve zveřejněn růst francouzské ekonomiky, který předčil očekávání. Poté i celkově eurozóna vykázala překvapivě silnější ekonomické oživení. Čísla ze Spojených států byla naopak zklamáním, jelikož Chicagský Fed index a spotřebitelská důvěra zaznamenaly výraznější pokles.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI – výrobní sektor (duben)
Polsko: Index PMI – výrobní sektor (duben)
Německo: Index PMI – výrobní sektor (duben)
Eurozóna: Index PMI – výrobní sektor (duben)
USA: Index PMI – výrobní sektor (duben), Index ISM – výrobní sektor (duben), Výdaje ve stavebnictví (březen)