Eurozóna:Růst peněžní zásoby M3 v březnu výrazně zpomalil na 3,7 % r/r z únorových 4,2 % r/r.
Německo:Maloobchodní tržby v březnu poklesly o 0,6 % m/m a vzrostly o 1,3 % r/r. Spotřebitelská inflace v dubnu podle předběžného odhadu setrvala na 1,6 % r/r.
USA:Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu vzrostl o 0,2 % m/m a o 1,9 % r/r. Index ISMve zpracovatelském průmyslu v dubnu poklesl na 57,3 z březnových 59,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v prvních dvou dnech nového týdne vůči euru výrazně oslabila a během úterního dopoledne se krátce dostala až nad hladinu 25,80 CZK/EUR. Koruna je momentálně nejslabší od konce loňského roku. Jak odůvodnit aktuální ztráty české měny, když nebyla zveřejněna žádná domácí makroekonomická data? Jednoznačně posilováním dolaru na EURUSD, který odstartoval odliv krátkodobých investorů ze středoevropského regionu a způsobil oslabení středoevropských měn, korunu nevyjímaje. Vliv na prudké oslabení koruny měl v úterý i státní svátek, který se odrazil na nižší likviditě a rovněž přispěl k jejím prudším pohybům. S vyšší volatilitou (rozkolísaností) koruny je momentálně nutné počítat i v nadcházejících dnech. Další ztráty české měny by měla tlumit hladina 26 CZK/EUR. Z několikatýdenního nadhledu i nadále předpokládám, že koruna současné ztráty vymaže a obchodování se bude postupně vracet směrem k hladině 25 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna zkraje týdne výrazně oslabila a během úterního dopoledne se zespodu přiblížila úrovni 21,50 CZK/USD. Oproti tomu, vůči polskému zlotému, se koruna pohybovala i nadále těsně nad hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: I zbylé středoevropské měny na začátku týdne prudce oslabovaly. Maďarský forint se v úterý krátce podíval nad úroveň 315 HUF/EUR a polský zlotý nad hladinu 4,29 PLN/EUR. V obou případech se jednalo o letošní minima těchto středoevropských měn.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro zkraje týdne rozšířilo ztráty ze závěru minulého týdne a zamířilo pod hladinu 1,20 USD/EUR, kde se obchodovalo naposledy v první polovině letošního roku.
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (duben)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad, Míra nezaměstnanosti (březen), Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (duben)
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (duben), Index spotřebitelských cen (duben) – předběžný odhad
USA: Zasedání Americké centrální banky (Fed), Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (duben)