ČR: Peněžní nabídka vyjádřená měnovým agregátem M2 v dubnu vzrostla o 4,8 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v dubnu poklesly o 0,9 % m/m a vzrostly o 3,4 % r/r.
Polsko: HDP v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl o 1,1% mezikvartálně a o 3,4 % meziročně.
USA: Osobní spotřeba v dubnu poklesla o 0,1 % m/m a osobní příjmy vzrostly o 0,3 % m/m. Index nákupních manažerů z okolí Chicaga v květnu vzrostl na 65,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna se v dopoledních hodinách vůči euru pohybovala v blízkosti úrovně 27,45 a během odpoledne mírně oslabila směrem ke 27,50 CZK/EUR. Za korunovými pohyby v pátek nestála žádná domácí ekonomická data a k jejímu oslabení mohla přispět výplata dividend, respektive konverze zisků z korun do eur. V souhrnu za celý minulý týden koruna oslabila směrem k úrovni 27,50 ZK/EUR. V minulém týdnu nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky, což neplatí o tomto týdnu, kdy bude mimo jiné uveřejněna struktura HDP za 1. čtvrtletí letošního roku a dále data z průmyslu a maloobchodu. Výhled na tento týden i na červen zůstává neměnný – obchodování ideálně v hranicích 27,40 – 27,50, alternativně v širším pásmu 27,30 – 27,60 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruna v pátek pohybovala převážně lehce pod hladinou 20,20 CZK/USD. V závěru odpoledne mírně posílila. Pro další vývoj na tomto měnovém páru bude klíčové čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a do té doby nečekávám výraznější pohyby. Vůči polskému zlotému se koruna v pátek pohybovala v blízkosti loňským minim a kurz se kotoval v blízkosti hladiny 6,65 CZK/PLN. Na silnějších úrovních by se mohl zlotý vůči koruně držet i v tomto týdnu.
HUF/EUR & PLN/EUR: Polský zlotý zavíral květen lehce nad hladinou 4,13 PLN/EUR, na nejsilnějších hodnotách za posledních 5 měsíců. Maďarský forint se v pátek pohyboval především v pásmu 302 – 303 HUF/EUR.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro v závěru pátku posílilo až téměř k hladině 1,365 USD/EUR a smazalo tak část ztrát z minulého týdne. V souhrnu za celý uplynulý týden na eurodolaru k výraznějším pohybům nedošlo. Euro se sice krátce dostalo pod hladinu 1,36 USD/EUR, avšak následně dále neoslabovalo. Pro další vývoj na tomto měnovém páru bude klíčové čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Do čtvrtku osobně očekávám spíše klidnější obchodování v blízkosti hladiny 1,36 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI, Plnění státního rozpočtu (květen)
Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (květen)
Německo: spotřebitelská inflace (květen)
Polsko: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (květen)