Akcenta top

Ranní zprávy 2.7.2013

Ranní zprávy 2.7.2013

Klíčové události

  • ČR: Míra nezaměstnanosti dosáhla v květnu úrovně 7,2 % a meziročně se tak zvýšila o 0,3 %, uvedl statistický úřad. Podmínky ve výrobním sektoru se v červnu opět zlepšily, index PMI vzrostl na 51 bodů z květnových 50,1 bodů. Index je tak na nejvyšší úrovni od března minulého roku a roste již tři měsíce v řadě. Výsledky uvedl Markit Economics.
  • Eurozóna: Růst spotřebitelských cen v červnu zrychlil v meziročním srovnání na 1,6 % z květnových 1,4 %. Na zvýšení růstu cen měl dopad především růst cen energií, potravin, alkoholu a tabáku. Ve stejném období před rokem se index HICP pohyboval ve výši 2,4 %. Výsledky uvedl statistický úřad. Podle průzkumu nákupních manažerů od Markit Economics se situace ve výrobním sektoru eurozóny začíná stabilizovat, napomáhá tomu především všeobecné zlepšení obchodních podmínek. Index PMI se v červnu zvýšil z květnových 48,3 bodů na 48,8 bodů a je tak na nejlepší úrovni za posledních 16 měsíců, index se však stále pohybuje pod dělící hranicí růstu a poklesu 50 bodů, a to již 23 měsíců.
  • USA: Podmínky ve výrobním sektoru se v průběhu června zlepšily. Podle průzkumu nákupních manažerů ISM se kompozitní index PMI zvýšil na 50,9 bodů ze 49,0 bodů v květnu. Na růstu produkce mělo vliv především oživení poptávky a zvýšení objemu nových zakázek. Podmínky v sektoru služeb zaznamenaly příznivý vývoj, index NMI vzrostl na úroveň 53,7 bodů a zvýšil se tak z 9ti měsíčního minima z předchozího měsíce, tedy 53,1 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna z počátku týdne čelila méně výrazným výkyvům na obě strany a během obchodní seance se tak neobjevil zřetelný trend. V dopoledních hodinách koruna oslabovala, z počátku odpoledne však obrátila trend a o své zisky přišla. Vůči euru se kolem 17. hodiny kotovala na hladině 26,01 CZK/EUR. Na páru s dolarem byl vývoj kurzu obdobný, koruna uzavřena na úrovni 19,95 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu včera nedošlo k významným výkyvům. Forint po nízké volatilitě, která ho doprovázela většinu dne, nepatrně posílil. Během pozdního odpoledne se pohyboval na hladině 294,15 HUF/EUR. Zlotý v průběhu dopoledne oslabil nad hranici 4,33 PLN/EUR, v odpoledních hodinách se kotoval blízko úrovně 4,34 PLN/EUR, v závěru seance se pohyboval na hladině 4,33 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru euro z rána apreciovalo, v odpoledních hodinách však kurz obrátil trend a společná evropská měna tak o své zisky přišla. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 1,304 USD/EUR. Na vývoj dolaru vůči euru mohly mít vliv i nové makroekonomické údaje, a to především údaje ze Spojených států, které byly převážně pozitivní a předčily většinová očekávání.

Dnešní očekávaná data a události

  • Maďarsko: Obchodní bilance (duben)
  • Eurozóna: Index cen výrobců PPI (květen)
  • USA: Průmyslové objednávky (květen), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů a cookies.