Akcenta top

Ranní zprávy 2.7.2013

Ranní zprávy 2.7.2013

Klíčové události

  • ČR: Míra nezaměstnanosti dosáhla v květnu úrovně 7,2 % a meziročně se tak zvýšila o 0,3 %, uvedl statistický úřad. Podmínky ve výrobním sektoru se v červnu opět zlepšily, index PMI vzrostl na 51 bodů z květnových 50,1 bodů. Index je tak na nejvyšší úrovni od března minulého roku a roste již tři měsíce v řadě. Výsledky uvedl Markit Economics.
  • Eurozóna: Růst spotřebitelských cen v červnu zrychlil v meziročním srovnání na 1,6 % z květnových 1,4 %. Na zvýšení růstu cen měl dopad především růst cen energií, potravin, alkoholu a tabáku. Ve stejném období před rokem se index HICP pohyboval ve výši 2,4 %. Výsledky uvedl statistický úřad. Podle průzkumu nákupních manažerů od Markit Economics se situace ve výrobním sektoru eurozóny začíná stabilizovat, napomáhá tomu především všeobecné zlepšení obchodních podmínek. Index PMI se v červnu zvýšil z květnových 48,3 bodů na 48,8 bodů a je tak na nejlepší úrovni za posledních 16 měsíců, index se však stále pohybuje pod dělící hranicí růstu a poklesu 50 bodů, a to již 23 měsíců.
  • USA: Podmínky ve výrobním sektoru se v průběhu června zlepšily. Podle průzkumu nákupních manažerů ISM se kompozitní index PMI zvýšil na 50,9 bodů ze 49,0 bodů v květnu. Na růstu produkce mělo vliv především oživení poptávky a zvýšení objemu nových zakázek. Podmínky v sektoru služeb zaznamenaly příznivý vývoj, index NMI vzrostl na úroveň 53,7 bodů a zvýšil se tak z 9ti měsíčního minima z předchozího měsíce, tedy 53,1 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna z počátku týdne čelila méně výrazným výkyvům na obě strany a během obchodní seance se tak neobjevil zřetelný trend. V dopoledních hodinách koruna oslabovala, z počátku odpoledne však obrátila trend a o své zisky přišla. Vůči euru se kolem 17. hodiny kotovala na hladině 26,01 CZK/EUR. Na páru s dolarem byl vývoj kurzu obdobný, koruna uzavřena na úrovni 19,95 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu včera nedošlo k významným výkyvům. Forint po nízké volatilitě, která ho doprovázela většinu dne, nepatrně posílil. Během pozdního odpoledne se pohyboval na hladině 294,15 HUF/EUR. Zlotý v průběhu dopoledne oslabil nad hranici 4,33 PLN/EUR, v odpoledních hodinách se kotoval blízko úrovně 4,34 PLN/EUR, v závěru seance se pohyboval na hladině 4,33 PLN/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru euro z rána apreciovalo, v odpoledních hodinách však kurz obrátil trend a společná evropská měna tak o své zisky přišla. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 1,304 USD/EUR. Na vývoj dolaru vůči euru mohly mít vliv i nové makroekonomické údaje, a to především údaje ze Spojených států, které byly převážně pozitivní a předčily většinová očekávání.

Dnešní očekávaná data a události

  • Maďarsko: Obchodní bilance (duben)
  • Eurozóna: Index cen výrobců PPI (květen)
  • USA: Průmyslové objednávky (květen), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností