Klíčové události
• ČR: HDP za 1. čtvrtletí po finální revizi vzrostl o 0,8 % kv./kv. a o 2,9 % r/r. Index nákupních manažerů v průmyslu PMI za červen poklesl na 54,7 bodu z květnových 57,3 bodu. Saldo státního rozpočtu bylo na konci června přebytkové ve výši 1,45 mld. korun (loni deficit ve výši 31,52 mld. korun).
• Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v červnu činil 51,8 bodu oproti 52,5 bodu v květnu. Míra nezaměstnanosti v květnu stagnovala na 11,6 %.
• Polsko: Index PMI v průmyslu za červen poklesl na 50,3 z květnových 50,8 bodu.
• USA: Index výrobní aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v červnu poklesl na 55,3 z květnových 55,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Zlepšený finální údaj o růstu české ekonomiky za 1. čtvrtletí letošního roku se promítl do okamžitého mírného posílení koruny, avšak slabší průmyslový index PMI jí vítr z plachet sebral. Ani na začátku nového měsíce tak k výraznějším pohybům na tomto měnovém páru nedošlo a obchodování se jen přesunulo o několik haléřů blíže hladině 27,40 CZK/EUR. Dnes nebude zveřejněn žádný významnější domácí makroekonomický údaj.
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna se k americkému dolaru po celé úterý pohybovala na měsíčním maximu lehce nad hladinou 20 CZK/USD. Aktuální data z americké ekonomiky sice nevyznívají nikterak špatně, ale na druhou stranu nejsou natolik dobrá, aby vykompenzovala pokles HDP z 1. čtvrtletí letošního roku. Oslabení dolaru lze tak přičíst obavám, že nižší než původně předpokládaný růst HDP v letošním roce opozdí zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu (americká centrální banka). Zisky si koruna připsala na měnovém páru s polským zlotým, a to především v odpoledních hodinách, kdy se kurz nacházel na hladině 6,59 CZK/PLN. Zlotému včera nepomohl horší výsledek indexu PMI. Dnes zasedá polská centrální banka (NBP) a množí se spekulace o možném snížení úrokových sazeb. To dnes podle mě není příliš pravděpodobná varianta, avšak na dalších zasedáních ke snížení sazeb dojít může a to navzdory tomu, že se podobný scénář ještě před několika měsíci zdál silně nepravděpodobný.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny souhrnně ztrácely. Nejvíce oslabil maďarský forint, který zamířil nad hladinu 312 HUF/EUR. O něco méně poté polský zlotý, který testoval pondělní minima na úrovni 4,16 PLN/EUR. Pod prodejním talkem však byla většina trhů emerging marktets.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se nic zajímavého nedělo a veškeré obchody se uskutečnily lehce pod hladinou 1,37 USD/EUR. Zřejmě se již vyčkává na čtvrtek, kdy zasedá Evropská centrální banka (ECB) a budou rovněž zveřejněna čerstvá data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
• Eurozóna: Index cen výrobců (květen)
• Polsko: Zasedání centrální banky – rozhodnutí o úrokových sazbách
• USA: Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru ADP (červen), Tovární zakázky (květen)