ČR:Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +0,5 % k/k a +4,2 % r/r.
Německo:Maloobchodní tržby v květnu -2,1 % m/m. Míra nezaměstnanosti v červnu na úrovni 5,2 %.
Polsko:Běžný účet platební bilance v 1. kvartále v přebytku 378 mil. EUR.
Eurozóna: Předběžný odhad HICP v červnu +2 % r/r.
USA:Chicagský PMI index v červnu vzrostl z 62,7 b. na 64,1 b. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v červnu vzrostla z 98 b. na 98,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování na měnovém páru koruna k euru se v pátek opět přesunulo k hranici 26 CZK/EUR. Na konci obchodní seance se koruna kotovala na 25,98 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruna si na páru s americkým dolarem v dopoledních hodinách připsala menší ztráty, odpoledne se pak vrátila k 22,26 CZK/USD. Vůči zlotému byly její pohyby lehce rozkolísané a ukončila na 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint v závěru týdne dosáhl téměř k hranici 330 HUF/EUR. Zlotý také ztrácel a do 17. hodiny se posunul k 4,373 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar v pátek vůči euru korigoval slabší hodnoty z předchozích dní a do konce pozdního odpoledne se kurz eurodolaru posunul k 1,167 USD/EUR. Přitom ještě ve čtvrtek dosahoval k úrovni 1,154 USD/EUR a od konce května se tak již potřetí přiblížil kritické úrovni 1,15 USD/EUR. Karty jsou na eurodolaru rozvrženy poměrně jasně. Zatímco v eurozóně se v posledních týdnech kumulovala především rizika, a to jak politická (Itálie, Německo, EU), tak i ekonomická (zpomalení ekonomiky, protekcionistická opatření EU vs. USA, hlemýždí tempo normalizace měnové politiky v eurozóně), tak z USA přicházely spíše zprávy a data posilující dolar (zrychlení ekonomiky, rychlejší zvyšování úrokových sazeb Fedem). Otázkou ale je, co by mohlo být spouštěčem k tomu, aby dolar zamířil hlouběji pod hladinu 1,15 USD/EUR. Vzhledem k tomu, že se situace kolem Itálie začíná zklidňovat a předstihové ukazatele v eurozóně začínají pozvolna signalizovat stabilizaci hospodářského růstu na nižších úrovních, tak by i z pohledu eura molo 3. čtvrtletí přinést spíše zklidnění než další oslabení.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI za výrobní sektor (červen)
Polsko: Index PMI za výrobní sektor (červen)
Německo: Index PMI za výrobní sektor (červen)
Eurozóna: Index PMI za výrobní sektor (červen), Index cen výrobců (květen), Míra nezaměstnanosti (květen), Projev hlavního ekonoma ECB Praeta
USA: Index PMI za výrobní sektor (červen), Index ISM za výrobní sektor (červen)