Akcenta top

Ranní zprávy 2.9.2014

Ranní zprávy 2.9.2014

Klíčové události


• ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v srpnu poklesl na 54,3 bodu z červencových 56,5 bodu. Podle guvernéra ČNB M. Singera bude ČNB o utažení měnové politiky přemýšlet teprve tehdy, až ceny výrobců porostou o „procenta“. Státní rozpočet byl na konci srpna schodkový ve výši 14,8 mld. korun.
• Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI za srpen činil 50,7 bodu z původního odhadu 50,8 bodu.
• Německo: HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku poklesl v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 % a vzrostl o 1,2 % r/r.
• Polsko: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI poklesl v srpnu na 49 bodů z červencových 49,4 bodu.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem se toho včera moc zajímavého nedělo, což lze přičíst i včerejšímu svátku práce v USA a tím pádem zavřeným americkým trhům. Hned zkraje rána koruna mírně oslabila a po zbytek dne probíhalo obchodování převážně na horní straně hladiny 27,70 CZK/EUR. Výhled na další dny zůstává podle mého názoru mírně příznivý pro korunu, která by se mohla podívat pod hladinu 27,70 CZK/EUR, případně ještě níže a korigovat tak část srpnových ztrát. Na návrat koruny na předsrpnové hodnoty (pod hladinu 27,50) však příliš nevěřím a do konce roku očekávám, že se koruna bude pohybovat na slabších hodnotách než v první polovině letošního roku.
• CZK/USD & CZK/PLN: Žádných výraznějších pohybů jsme se na začátku září nedočkali ani na měnovém páru koruny s dolarem. Naprostá většina obchodů se uskutečnila v blízkosti hladiny 21,10 CZK/USD. Aktuálně se koruna nalézá v těsné blízkosti dvouměsíčních minim a lze očekávat, že je v tomto týdnu bude minimálně testovat. Vůči polskému zlotému se v pondělí obchodovalo v blízkosti hladiny 6,60 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn zlotý k euru pohyboval převážně v blízkosti úrovně 4,21 PLN/EUR a forint během odpoledne posílil k hladině 314 HUF/EUR.
• USD/EUR: Včerejší vývoj na eurodolaru byl poznamenán americkým státním svátkem. Nižší likvidita se především v odpoledních hodinách promítla do ospalého obchodování s minimálními pohyby. Kurz eura se po celý den nacházel pod hladinou 1,315 USD/EUR, tj. na ročním eurovém minimu. Pro vývoj na eurodolaru bude v tomto týdnu klíčové čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a páteční data z amerického pracovního trhu. Již dnes však může v případě lepších výsledků amerického indexu ISM euro dále oslabit a otestovat hladinu 1,31 USD/EUR.


Očekávaná data a události


• Eurozóna: Index PPI (červenec)
• USA: Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM (srpen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností