Eurozóna: Spotřebitelské ceny v květnu dle finálních dat vzrostly o 0,8 % m/m a o 8,1 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce v květnu vzrostly o 8,5 % r/r.
USA: Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 0,2 % m/m a o 5,8 % r/r. Index vývoje ekonomiky CB v květnu klesl o 0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna zprvu vůči euru zamířila mírně pod hladinu 24,70 CZK/EUR, již v průběhu dopoledne však zisky odevzdala a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 24,74 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost bude v tomto týdnu stát zejména středeční zasedání České národní banky (ČNB) a výsledky tuzemského červnového konjunkturálního průzkumu.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se v pátek koruně příliš nedařilo a odevzdala velkou část čtvrtečních zisků, kdy ve večerních hodinách prudce posílila pod hladinu 23,40 CZK/USD. Na konci pátečního odpoledne probíhalo obchodování mírně nad úrovní 23,65 CZK/USD, večer pak koruna mířila pod hladinu 23,60 CZK/USD. Podobný vývoj bylo možné sledovat také vůči polskému zlotému, kdy v případě koruny v průběhu dne převládal oslabující trend a zakončila nad hladinou 5,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se vůči euru opět nedařilo maďarskému forintu, který během odpoledne krátce zamířil k úrovni 401,5 HUF/EUR. V závěru odpoledne se pak pohyboval na hranici 400 HUF/EUR. Polskému zlotému se v pátek vůči společné evropské měně podařilo umazat velkou část čtvrtečních ztrát, které utržil během čtvrtečního státního svátku. V průběhu celého dne převážně posiloval a zakončil pak na hladině 4,69 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si v pátek připsal mírné zisky americký dolar, když zamířil z úrovně 1,05 USD/EUR mírně nad hladinu 1,045 USD/EUR. Květnová meziroční inflace v eurozóně byla v pátek potvrzena na rekordním maximu 8,1 % (v zemích Evropské unie pak na rekordním maximu 8,8 % r/r). Růst cen i nadále způsobují zejména dražší energie (v eurozóně +39,1 % r/r). Zveřejněny byly takové květnové statistiky z americké průmyslové produkce. Ta v meziměsíčním srovnání vzrostla pouze o 0,2 %, ačkoli trh odhadoval 0,4% nárůst. Jde zatím o nejslabší růst průmyslu v letošním roce, a to především kvůli poklesu ve zpracovatelském sektoru a ve strojírenství.