Akcenta top

Ranní zprávy 20.1.2014

Ranní zprávy 20.1.2014

Klíčové události

  • ČR: Běžný účet platební bilance vykázal v listopadu schodek ve výši 7,3 miliard korun, uvedl předběžný údaj České národní banky.
  • USA: Spotřebitelská důvěra ze začátku roku oslabila. Stalo se tak v důsledku zhoršení výhledu ekonomické situace a obavami ohledně růstu zaměstnanosti. Podle průzkumu University of Michigan se index spotřebitelské důvěry v lednu snížil na 80,4 bodů z pětiměsíčního vrcholu 82,5 bodů v prosinci. Průmyslová výroba klesla v prosinci o 0,3 %, meziroční zaznamenala nárůst o 3,7 %. Počet zahájených novostaveb rodinných domů se v prosinci snížil o 108 tisíc, neboli o 9,8 % na 999 tisíc celoročně přepočtených jednotek. Ještě v listopadu byl počet zahájených novostaveb na nejvyšší úrovni od listopadu 2007, uvedlo ministerstvo obchodu. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Volatilita na měnovém páru koruny s eurem byla v pátek nízká. Domácí měna na začátku odpoledne posílila k hladině 27,42 CZK/EUR, ale do konce odpoledních hodin o část svých zisků přišla. Kolem 17. hodiny se kurz pohyboval na úrovni 27,46 CZK/EUR. Výsledek běžného účtu platební bilance neměl na vývoj na trhu žádný vliv. Kalendář s novými daty z tuzemské ekonomiky zeje tento týden prázdnotou, z fundamentálního hlediska by mohla vývoj na trhu ovlivnit případná vyjádření centrálních bankéřů. Jakákoliv změna v současné rétorice České národní banky však není pravděpodobná. Tuzemská ekonomika se podle dřívějšího vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera vyvíjí podle očekávání centrální banky, a tudíž není žádný impuls ke změně cíleného kurzu, který je nadále zdola omezen na hranici 27,00 CZK/EUR. 
  • Domácí měna vůči americkému dolaru v průběhu odpoledne výrazně ztrácela, stalo se tak v návaznosti na posílení dolaru na hlavních trzích. V závěru obchodní seance se kurz kotoval na hladině 20,25 CZK/USD.
  • Zbytek středoevropského regionu uzavřel bez výraznějších změn. Forint pouze nepatrně oslabil k úrovni 300,65 HUF/EUR, polský zlotý v odpoledních hodinách umazal své zisky, které posbíral v průběhu dopoledne. Kurz ukončil na hladině 4,162 PLN/EUR.
  • Dolaru se v závěru týdne na hlavním měnovém páru výrazně dařilo. Po poledni se obchodování přesunulo pod hranici 1,36 USD/EUR a kurz eurodolaru se v průběhu odpoledne postupně snižoval. Kolem 17. hodiny se kotoval na hladině 1,356 USD/EUR. Během dne bylo zveřejněno hned několik nových dat ze Spojených států, jejich výsledky byly však smíšené. Na posílení dolaru tak měl vliv zejména spekulativní sentiment. 

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (prosinec)
  • Polsko: Průměrná mzda (prosinec), Změna zaměstnanosti (prosinec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností