Akcenta top

Ranní zprávy 20.1.2017

Ranní zprávy 20.1.2017
CZ2017-1-20 

Klíčové události

  • Polsko: Maloobchodní prodeje v prosinci +6,4 % r/r. Průmyslová produkce v prosinci +2,3 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v listopadu v přebytku 36,1 mld. EUR. Evropská centrální banka ponechala program kvantitativní uvolňování (QE) beze změny. Rada guvernérů v současné době vyčkává, zda oživení inflace zůstane udržitelné, nebo se ukáže jako pouze dočasné. ECB tedy znovu potvrdila platnost rozhodnutí z prosince, kdy stanovila, že nákup aktiv prostřednictvím programu QE bude od dubna omezen na 60 mld. EUR měsíčně ze současných 80 mld. EUR. ECB rovněž neučinila žádné změny v rámci úrokové politiky. Hlavní refinanční sazba zůstává na nule a depozitní sazba banky je v záporném teritoriu na -0,4 %. Meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen se v prosinci zvýšila na 1,1 %, tedy na dvojnásobek z listopadu a zároveň na nejvyšší hodnotu od roku 2013. Toto zvýšení bylo způsobeno primárně nárůstem cen energie a ropy. Prezident ECB Mario Draghi při svém vystoupení řekl, že negativní rizika v hospodářském výhledu eurozóny se týkají celosvětových faktorů, a že ECB využije všechny nástroje ve svém mandátu, bude-li to třeba. Dodal také, že vyhlídky inflace na příští 1 až 2 čtvrtletí jsou vyšší, než se předpokládalo, a že riziko deflace z velké části vymizelo. Jelikož inflace začíná nabírat směr ke svému cíli, můžeme od ECB očekávat debatu o předčasném útlumu programu QE? V dohledné době se tak nejspíše nestane. ECB počká, jak se bude vyvíjet jádrová inflace a řada nejistých politických událostí.
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 234 tisíc. Philadelphský Fed index v lednu vzrostl z 21,5 b. na 23,6 b. Stavební povolenky v prosinci: 1210 tisíc. Nově zahájené stavby domů v prosinci: 1226 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se včera vůči euru opět nehýbala a obchodování pokračovalo těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru ztrácela po zasedání ECB, v závěru odpoledne ztráty korigovala k 25,45 CZK/USD. Na páru se zlotým ukončila na 6,185 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint v průběhu dne slábl. Během pozdního odpoledne se kotoval na hranici 308,6 HUF/EUR. Zlotý rovněž ztrácel, nicméně jeho ztráty byly relativně menší. Kolem 17. hodiny se pohyboval na u 4,37 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Vše zajímavé se na hlavním měnovém páru odehrálo až v odpoledních hodinách, kdy se uskutečnilo zasedání ECB. ECB trhy nepřekvapila, ale investoři přeci jen zareagovali. Euro po zasedání sláblo k 1,059 USD/EUR, před koncem evropské seance však část těchto ztrát umazalo a uzavřelo na 1,062 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Slovensko: Míra nezaměstnanosti (prosinec)
  • Polsko: Konjunkturální ukazatel (leden)
  • Německo: Index cen výrobců (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností