Akcenta top

Ranní zprávy 20.10.2014

Ranní zprávy 20.10.2014

Klíčové události

  • Polsko: Průmyslová produkce v září +1,9 % r/r.
  • USA: Počet nově zahájených staveb domů se v září zvýšil na 1017 tisíc ze srpnových 957 tisíc. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v říjnu vzrostla z 84,6 bodů na 86,4 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Vývoj koruny vůči euru se v pátek stabilizoval lehce pod hranicí 27,50 CZK/EUR. Ekonomický kalendář zel prázdnotou a nových dat se nedočkáme ani tento týden. Očekáváme, že se koruna v nadcházejících dnech od hranice 27,50 CZK/EUR nijak významně nevzdálí.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru v průběhu dopoledne mírně oslabila. Kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 21,53 CZK/USD. Volatilita domácí měny na páru se zlotým byla v závěru týdne velmi nízká. Pohyby kurzu se odehrály převážně v blízkosti hranice 6,50 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylým měnám středoevropského regionu se v pátek dařilo. Forint umazal ztráty, které nabral během předchozích dní a do konce obchodní seance posílil k hladině 305,6 HUF/EUR. Zlotý se v pozdních odpoledních hodinách kotoval na úrovni 4,222 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru mělo euro nepatrně navrch. Eurodolar však odpoledne v reakci na zveřejněná data ze Spojených států obrátil směr a zisky si nakonec v závěru odpoledne připsal americký dolar. Kolem 17. hodiny se obchodovalo na hladině 1,277 USD/EUR. Z dat překvapila spotřebitelská důvěra, která místo očekávaného poklesu naopak vzrostla. Co se týče kalendáře pro tento týden, tak důležitých dat se dočkáme hlavně ve středu, kdy bude zveřejněna americká inflace. Otázka, kdy dojde k utažení měnové politiky ze strany Fedu, má zatím stále nejistou odpověď. Pokud by růst spotřebitelských cen zaostal za očekáváními a navázal tak na zpomalující tempo z posledních dvou měsíců, podpoří to zdrženlivost americké centrální banky, aby případné změny v měnové politice více oddálila.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (září)
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance (srpen)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností