Klíčové události
- ČR: Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) L. Lízal včera prohlásil, že scénář zvýšení intervenčního cíle ČNB na 28 CZK/EUR není nijak nerealistický. Podle nové prognózy OECD letos česká ekonomika klesne o 1,5 %, v roce 2014 vzroste o 1,1 % a v roce 2015 o 2,3 %.
- Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu vzrostl na 60,2 bodu z říjnových 59,1 bodu.
- Německo: Index ZEW v listopadu vzrostl na 54,6 bodu z říjnových 52,8 bodu.
- Polsko: Zaměstnanost v říjnu vzrostla o 0,1 % m/m a poklesla o 0,2 % r/r. Průměrná hrubá mzda v říjnu vzrostla o 1,7 % m/m a o 3,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se včera nedařilo a připsala si vůči euru ztráty přesahující 20 haléřů. Koruna byla pod prodejním tlakem již v dopoledních hodinách, ale výrazně ztrácet začala až po 13 hodině, kdy byla prolomena hladina 27,20 CZK/EUR. Oslabení koruny bylo dále umocněno komentářem člena bankovní rady ČNB L. Lízala ke kurzovým intervencím. Jeho výroky typu, že scénář zvýšení intervenčního cíle na 28 CZK/EUR není nijak nerealistický či, že ČNB pouze kupuje zahraniční měnu, nikoliv prodává, zvýšily nejistotu jak to vlastně ČNB s cílováním koruny k euru v blízkosti hladiny 27 CZK/EUR myslí vážně. Klíčové sdělení však obsahuje prezentace k zasedání ČNB 7. listopadu, kde je jasně uvedeno, že bankovní rada dále rozhodla začít používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. ČNB bude intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Oslabení koruny během včerejšího dne proto považuji za dočasné a kurz by se mohl v nadcházejícím období spíše vracet směrem k hladině 27 CZK/EUR. Každopádně současné úrovně koruny k euru se prodejcům společné evropské měny přímo nabízejí k zajištění kurzového rizika.
- Koruna oslabovala i k dalším měnám. Vůči americkému dolaru se během odpoledne pohybovala nad hladinou 20,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému oslabila téměř až k hladině 6,55 CZK/PLN.
- Ze středoevropských měn se nedařilo ani polskému zlotému, který k euru oslabil na odpoledních 4,18 PLN/EUR. Oproti tomu maďarský forint byl k euru stabilní v blízkosti úrovně 297 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se během dne obchodovalo převážně v blízkosti hladiny 1,35 USD/EUR a to i díky absenci důležitějších dat. Během noci poté euro k dolaru posílilo až nad úroveň 1,357. Dnešní den bude díky odpoledním statistikám z USA nesporně zajímavější. Klíčovou roli může hrát večerní zveřejnění zápisu z říjnového zasedání Fedu.
Dnešní očekávaná data a události
- USA: Maloobchodní tržby, Index spotřebitelských cen (říjen), Prodeje již postavených domů (říjen), Zápis z říjnového zasedání Fedu