Akcenta top

Ranní zprávy 20.11.2018

Ranní zprávy 20.11.2018
CZ2018-11-20 

Klíčové události

  • Eurozóna: Přebytek běžného účtu platební bilance v září činil 17 mld. eur. Stavební produkce v září poklesla o 2 % m/m, avšak vzrostla o 4,6 % r/r.
  • Polsko: Mzdy v soukromém sektoru v říjnu vzrostly v průměru o 7,6 % r/r a míra zaměstnanosti se zvýšila o 3,2 % r/r.
  • USA: Index NAHB vývoje na trhu nemovitostí v listopadu pokles na 60 z říjnových 68 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se v úvodu nového týdne nedařilo a během odpoledních hodin se obchodování pozvolna přesunulo nad hladinu 26 CZK/EUR. Do letošních korunových minim ze začátku července na úrovni 26,17 CZK/EUR sice ještě několik haléřů zbývá, ale rozhodně nelze vyloučit, že tyto hodnoty česká měna v tomto týdnu otestuje. Důvody pro oslabení koruny se nehledají úplně snadno, když část investorů pravděpodobně uzavírá s blížícím se koncem roku dlouhé korunové pozice. Včera nebyla zveřejněna žádná domácí makroekonomická data, a i zbytek tohoto týdne bude na domácí makroekonomické statistiky skoupý. Obecně lze říci, že včerejšek nepřál středoevropským měnám s výjimkou maďarského forintu, když si výrazné ztráty připsal i polský zlotý. 
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna naopak v pondělí posílila, když se obchodování během dne odehrávalo téměř výhradně pod hladinou 22,80 CZK/USD a v závěru odpoledne se koruna přiblížila hladině 22,70. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně rovněž dařilo (zlotý oslaboval vůči euru výrazněji než koruna) a obchodování se seshora přiblížilo hranici 6 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru na úvod týdne vměstnal do rozmezí 321–322 HUF/EUR. Oproti tomu polský zlotý oslabil až nad hladinu 4,33 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne dařilo euru, které vůči dolaru navázalo na pátek a v odpoledních hodinách posílilo až na úroveň 1,145 USD/EUR. Pondělí nebylo zajímavé na významnější makroekonomická data z eurozóny a z USA a dnes to bude podobné. Situace kolem brexitu se promítá především do britské libry a samotného kurzu eura (např. ve vztahu k dolaru) se tolik netýká. Z pohledu technické analýzy má euro otevřenou cestu k testování hladiny 1,15 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen průmyslových výrobců (říjen)
  • Polsko: Průmyslová produkce (říjen), Index cen průmyslových výrobců (říjen)
  • USA: Zahájené stavby domů a stavební povolení (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností