Akcenta top

Ranní zprávy 20.12.2013

Ranní zprávy 20.12.2013

Klíčové události

  • EU: Přebytek běžného účtu platební bilance eurozóny se v říjnu zvýšil na 21,8 miliard eur, uvedla Evropská centrální banka.
  • USA: Do 14. prosince vzrostl počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti o 10 tisíc na 379 tisíc, jedná se o nejvyšší hladinu od 30. března (388 tis.). Prodej starších domů zaznamenal již třetí pokles v řadě. Podle celonárodní asociace realitních kanceláří se prodej v listopadu snížil o 220 tisíc, neboli o 4,3 % na 4,90 milionů celoročně přepočtených jednotek. Podmínky výrobních podniků oblasti středního Atlantiku zůstaly v prosinci stabilní. Kompozitní index aktivity stoupl o 0,5 bodů na 7,0 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • Obchodování koruny vůči euru bylo včera značně rozkolísané. V dopoledních hodinách domácí měna oslabila k hranici 27,70 CZK/EUR, během poledne však kurz obrátil trend a odpoledne se už koruna pohybovala na 27,57 CZK/EUR. Krátce před koncem obchodní seance své zisky umazala a ukončila na 27,65 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemské ekonomiky, výkyvy kurzu tak byly pravděpodobně zapříčiněny investorským a spekulativním charakterem.
  • Na páru s americkým došlo v průběhu dne k nevýznamným výkyvům na obě strany. Pohyby kurzu se odehrály převážně kolem hranice 20,20 CZK/USD, a v závěru odpoledne se koruna kotovala mírně slabší na 20,22 CZK/USD. Celkově slabší hodnoty koruny vůči dolaru byly zapříčiněny zasedáním americké centrální banky (Fedu), které se uskutečnilo ve středu ve večerních hodinách a v reakci na rozhodnutí banky omezit program kvantitativního uvolňování došlo k výraznému posílení dolaru na hlavních trzích, což se promítlo i na páru s českou korunou.
  • Ve středoevropském regionu jak forint, tak zlotý čelil výrazným výkyvům. Zlotému se během dne nedařilo, ale v průběhu pozdního odpoledne kurz obrátil trend a zlotý umazal své denní ztráty a ukončil na úrovni 4,165 PLN/EUR. Vývoj forintu byl obdobný, v odpoledních hodinách se mu však podařilo umazat pouze část svých ztrát a uzavíral tak slabší na hladině 298,8 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru došlo ve večerních hodinách ze středy na čtvrtek k výraznému posílení dolaru a v návaznosti na skokový výkyv kurzu bylo včerejší obchodování klidné. Kolem 17. hodiny se kurz pohyboval na hranici 1,367 USD/EUR. Na vývoj na trhu by dnes mohlo mít vliv zveřejnění HDP Spojených států za 3. čtvrtletí.

Dnešní očekávaná data a události

  • SR: Index cen výrobců (listopad)
  • Německo: Index cen výrobců (listopad), GfK Index spotřebitelské nálady (leden)
  • USA: Hrubý domácí produkt (3. kvartál)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností