Německo:IFO index podnikatelské nálady v prosinci poklesl z 117,5 b. na 117,2 b.
Polsko:Průmyslová produkce v listopadu +9,1 % r/r. Maloobchodní prodeje v listopadu +10,2 % r/r. Ceny průmyslových producentů v listopadu +1,8 % r/r.
USA:Běžný účet platební bilance ve 3. kvartále v deficitu 100,6 mld. USD. Nově zahájené stavby domů v listopadu: 1297 tisíc. Stavební povolenky v listopadu: 1298 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna na měnovém páru s eurem včera po 12. hodině dosáhla k hladině 25,64 CZK/EUR, v druhé polovině dne se pak vývoj na trhu obrátil v její neprospěch a veškeré zisky umazala. Kolem 17. hodiny se kotovala v blízkosti 25,70 CZK/EUR. Opět připomínáme, že hlavní událostí tohoto týdne bude čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Očekáváme, že rada rozhodne úrokové sazby nezvyšovat. Ve včerejších zprávách jsme uvedli jako argument růst české ekonomiky na úrovni prognózy ČNB. Dnes připojíme druhý. Jen totiž tři centrální bankéři (J. Rusnok, M. Hampl, V. Benda) ze sedmičlenné bankovní rady se v předchozích týdnech vyjádřili v tom smyslu, že by zvýšení sazeb v prosinci podpořili, a v radě tak zůstává převaha dalších 4 členů vůči těmto třem „jestřábům“.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny k americkému dolaru byl volatilní, což plynulo i z dění na eurodolaru. Domácí měna tak nejdříve posilovala k 21,70 CZK/USD, v pozdních odpoledních hodinách se ale vrátila k 21,76 CZK/USD. Na páru se zlotým vystřídala pohyby na obě strany a ukončila u hranice 6,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint včera lehce rozšířil zisky z pondělí a posílil k hladině 312,9 HUF/EUR. Polský zlotý v průběhu dne také mírně posiloval, zisky si však neudržel a vrátil se k 4,201 PLN/EUR.
EURUSD: Do dění na hlavním měnovém páru se opět promítaly názory na připravovanou daňovou reformy ve Spojených státech a americký dolar druhý den v řadě ztrácel. Do konce evropské seance si pohoršil k 1,182 USD/EUR. Co se týče nových statistik, tak čísla z americké ekonomiky překonala odhady, ale dolaru i tak nepomohla. Vyjma daňové reformy lze očekávat, že americká data v druhé polovině týdne rovněž budou mít potenciál s eurodolarem výrazněji zahýbat.
Očekávaná data a události
Německo: Index cen výrobců (listopad)
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (říjen)
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA (týden), Prodeje existujících domů (listopad)