Akcenta top

Ranní zprávy 20.2.2017

Ranní zprávy 20.2.2017
CZ2017-02-13

Klíčové události

  • Polsko: Průmyslová produkce v lednu +9 % r/r. Maloobchodní prodeje v lednu +11,4 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v prosinci v přebytku 31 mld. EUR. 
  • USA: Conference Board – hlavní ukazatel v lednu +0,6 %. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Domácí měna na konci týdne vůči euru stagnovala ve vzdálenosti jen několika málo haléřů nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Ekonomický kalendář s daty z tuzemské ekonomiky byl v pátek prázdný a nejenže dnes bude situace stejná, důležitých makroekonomických novinek se nedočkáme celý týden. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v průběhu pozdních odpoledních hodin slábla a uzavřela na 25,42 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna během dopoledne posilovala a zisky si udržela až do závěru odpoledne. Kolem 17. hodiny se obchodovalo v blízkosti hladiny 6,239 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si na konci týdne pohoršily. Maďarský forint vůči euru oslabil k úrovni 308,3 HUF/EUR. Zlotý se do pozdního odpoledne přesunul k hodnotám kolem 4,333 PLN/EUR, tedy na nejslabší hladiny od konce ledna. 
  • EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru přerušil oslabující trend z předchozích dvou dní. V pátek se dolaru podařilo korigovat předešlé ztráty a do konce evropské seance se vrátil k 1,062 USD/EUR. Vývoj na hlavním měnovém páru je v současné době pod silným tlakem nejistoty ohledně očekávaných změn v měnové politice americké centrální banky (Fedu). Fed si je na jedné straně vědom akcelerující inflace, když šéfka Fedu J. Yellen v minulém týdnu prohlásila, že na další zvýšení úrokových sazeb by se nemělo čekat příliš dlouho. Na straně druhé Fed i nadále opakuje, že nejprve potřebuje počkat na ekonomické kroky Trumpovy administrativy, vyčíslit jejich dopady na americkou ekonomiku a teprve poté přikročit k činům, tj. ke zvýšení úrokových sazeb. Kromě toho to však není tak dávno, co J. Yellen hovořila o tom, že chce nechat americkou ekonomiku nejdříve trochu přehřát, než přikročí k úpravě sazeb. Stále více tak začátek letošního roku začíná připomínat minulý rok, kdy Fed dlouho držel trhy v očekávání, že zvýší úrokové sazby, aniž by k tomu došlo (sazby byly nakonec zvýšeny jen jednou a to až v prosinci).

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (leden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností