Akcenta top

Ranní zprávy 20.3.2014

Ranní zprávy 20.3.2014

Klíčové události

  • ČR: Agentura ČTK uvedla, že ministerstvo financí nezavede jednotnou sazbu DPH 17,5 %, která již dříve byla schválena. MF však plánuje zavést třetí sazbu DPH pro léky, knihy a dětskou výživu. 
  • Eurozóna: Pracovní náklady ve 4. čtvrtletí +1,4 % r/r. Stavební výroba v lednu +1,5 % m/m a +8,8 % r/r. 
  • Polsko: Index cen výrobců v únoru -0,1 % m/m a -1,4 % r/r. Tržby v průmyslu v únoru -1,8 % m/m a +5,3 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Vývoj koruny vůči euru byl včera doprovázen oslabujícím trendem. Během pozdního odpoledne se kurz dotkl hranice 27,50 CZK/EUR, uzavřel však nepatrně níže na úrovni 27,45 CZK/EUR. Koruna se tak v současné době pohybuje na nejslabších hodnotách za posledních 5 týdnů.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna vůči americkému dolaru ztrácela, v závěru odpoledne se pohybovala na hladině 19,75 CZK/USD. Výrazným ztrátám se nevyhnula ani na páru se zlotým, kdy do pozdních odpoledních hodin oslabila k úrovni 6,525 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forintu se v první polovině obchodní seance dařilo a kurz zamířil blízko k hranici 309,0 HUF/EUR. Odpoledne však obrátil trend a forint své denní zisky umazal. Kolem 17. hodiny se kotoval na hladině 310,4 HUF/EUR. Zlotý ukončil mírně silnější na úrovni 4,197 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Obchodování na hlavním měnovém páru se v průběhu evropské obchodní seance odehrálo bez výraznějších výkyvů. Pohyby kurzu se stabilizovaly v pásmu 1,390 – 1,393 USD/EUR. Důvodem pro nízkou volatilitu bylo vyčkávání investorů na zasedání americké centrální banky Fedu, které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. Fed sice podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny, ale rozhodnutí snížit objem měsíčně vykupovaných aktiv (skrz program kvantitativní uvolňování) o 10 miliard dolarů, způsobilo výrazné posílení dolaru k hranici 1,382 USD/EUR. Guvernérka Fedu Janet Yellenová uvedla, že centrální banka si je vědoma úrovně nezaměstnanosti, která se stále pohybuje nad cílenou hranicí 6,5 %. V této souvislosti zdůraznila, že pokud inflace zůstane i nadále pod kontrolou, Fed nebude uvažovat o zvýšení úrokových sazeb.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (únor)
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Prodeje existujících domů (únor), Philadelphský Fed index (březen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností