Eurozóna:Obchodní bilance po sezonním očištění v lednu skončila přebytkem ve výši 19,9 mld. eur. Stavební produkce v lednu poklesla o 2,2 % m/m a vzrostla o 3,7 % r/r.
Polsko:Průmyslová produkce v únoru poklesla o 2,2 % m/m a vzrostla o 7,4 % r/r a, stavební výroba v únoru vzrostla o 3,3 % m/m, respektive o 31,4 % r/r a ceny v průmyslu v únoru poklesly o 0,3 % m/m a o 0,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V úvodu nového týdne se na měnovém páru koruny vůči euru nic, ale opravdu nic zajímavého nedělo. Obchodovalo se lehce nad hladinou 25,40 CZK/EUR a k velmi poklidnému obchodování bezpochyby přispěly minimálně dvě skutečnosti – (1) nebyla zveřejněna žádná domácí makroekonomická data, (2) k měnové politice se před blížícím se zasedáním České národní banky (ČNB) nevyjádřil žádný z členů bankovní rady. Ještě o víkendu guvernér ČNB J. Rusnok prohlásil, že v roce 2019 zpomalí podle ČNB růst mezd a ideální by podle něj bylo, aby mzdy rostly tempem jako reálný HDP.
USDCZK & PLNCZK: Zatímco vůči euru v pondělí koruna víceméně stagnovala, tak vůči americkému dolaru si připsala zisky zhruba 10 haléřů a v průběhu dne se seshora posunula k hladině 20,60 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna na úvod týdne pohybovala v těsném okolí hladiny 6,03 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru na úvod týdne pohyboval v okolí úrovně 311 HUF/EUR. Nijak výrazné nebyly v úvodu týdne ani pohyby polského zlotého vůči euru, ačkoliv včera byla zveřejněna sada důležitých statistik (průmysl, stavebnictví, ceny v průmyslu), které potvrdily, že silný růst polské ekonomiky bude pokračovat i v 1. čtvrtletí letošního roku. Na druhé straně inflační tlaky zůstávají v Polsku nevýrazné a to jak při pohledu na spotřebitelskou inflaci, tak na inflaci ve výrobě. V závěru pondělního odpoledne se obchodovalo kolem hladiny 4,22 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu týdne dařilo euru, které vůči dolaru posílilo a během odpoledne zamířilo nad hladinu 1,23 USD/EUR. Zatímco samotný úvod týdne nebyl příliš bohatý na makroekonomické statistiky, tak dnes se dočkáme indexu ZEW v eurozóně a v Německu a ve středu zasedá Americká centrální banka (Fed). Nadcházející dny, především druhá polovina týdne, tak bude ve znamení významnějších statistik a událostí a tím pádem i pohybů na hlavním měnovém páru.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (březen)
Německo: Ceny průmyslových výrobců (únor), Index ekonomického sentimentu ZEW (březen)