Akcenta top

Ranní zprávy 20.4.2015

Ranní zprávy 20.4.2015

Klíčové události

  • ČR: Index cen výrobců v březnu +0,5 % m/m a -2,9 % r/r. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl řekl, že inflace bude do první poloviny roku 2016 nízká kvůli poklesu cen ropy. Zopakoval také, že pravděpodobnost posunutí úrovně kurzového závazku se sice zvýšila, ale v současné době takové opatření není třeba. Na otázku, jaký další krok by měla ČNB udělat, pokud by slabá koruna nepomohla k návratu inflace, Hampl odpověděl, že je pro něj přijatelnější dát lidem přímo peníze než zavést záporné úrokové sazby.
  • Polsko: Změna zaměstnanosti v březnu +1,1 % r/r. Průměrná mzda v březnu +4,9 % r/r. 
  • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v únoru v přebytku 26,4 mld. EUR. Harmonizovaná inflace v březnu +1,1 % m/m a -0,1 % r/r. Generální ředitelka MMF Christine Lagardová uvedla, že MMF Řecku neumožní odklad splátek. 
  • USA: Index spotřebitelských cen v březnu +0,2 % m/m a -0,1 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan vzrostla v dubnu z 93,0 b. na 95,9 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna v ranních hodinách posílila k hladině 27,38 CZK/EUR. Krátce na to své zisky vrátila a zamířila vstříc slabším hodnotám k hranici 27,50 CZK/EUR. Během pozdního odpoledne se obchodovalo na 27,44 CZK/EUR. Co se týče vyjádření viceguvernéra Hampla, tak ta s korunou nijak znatelně nehnula. To samé platí i o zveřejněných datech. V nadcházejících dnech se nových čísel z tuzemské ekonomiky nedočkáme.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem zprvu posílila, posléze obrátila směr a kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 25,47 CZK/USD. Vývoj koruny vůči zlotému byl lehce rozkolísaný. V závěru obchodní seance se pohybovala ve ztrátě na 6,85 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny čelily v závěru týdne mírným výkyvům na obě strany a připsaly si malé zisky. Forint se kolem 17. hodiny kotoval na hladině 300,6 HUF/EUR. Zlotý ukončil v blízkosti úrovně 4,02 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Dolar na hlavním měnovém páru v první polovině dne nabral ztráty, ale díky příznivému výsledku americké inflace se v odpoledních hodinách dostal na mírně silnější hodnoty. Na konci evropské seance se eurodolar obchodoval u hranice 1,078 USD/EUR. Spotřebitelská důvěra za duben se do vývoje kurzu nepromítla. Důležitá data jsou v kalendáři naplánována až na druhou polovinu týdne. Do té doby očekáváme pohyby kurzu kolem technických úrovní.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index cen výrobců (březen)
  • Polsko: Průmyslová produkce (březen), Maloobchodní prodeje (březen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností