ČR:Výroba osobních aut v 1. čtvrtletí poklesla o 2,6 % r/r na 377,3 tis. vozů.
Eurozóna:Přebytek na běžném účtu platební bilance v únoru činil 22,7 mld. eur.
Polsko:Průmyslová produkce v březnu zpomalila na 1,8 % r/r z únorových 7,4 % r/r. Stavební produkce v březnu vzrostla o 16,2 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v březnu vzrostly o 0,3 % r/r. Spotřebitelská důvěra v dubnu vzrostla o 8,6 % r/r.
USA:Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu činil 232 tis. Ekonomická aktivita z okolí Philadelphie v dubnu vzrostla na 23,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek mírně oslabila, když se během dne obchodovalo téměř výhradně těsně nad hladinou 25,30 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná významná domácí makroekonomická data, která by mohla ovlivnit kurz koruny. Z nemnoha zveřejněných statistik stála za pozornost informace o meziročním poklesu výroby automobilů v 1. čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k tomu, že produkce motorových vozidel je páteřním odvětvím české ekonomiky, působí meziroční pokles produkce na první pohled negativně. Skutečnost však není tak zlá, vzhledem k tomu, že pokles produkce připadá na automobilku Hyundai, která nižší tempo výroby na začátku letošního roku plánovala. V dalších čtvrtletích by se měl meziroční růst produkce automobilů vrátit do černých čísel, avšak je zřejmé, že i s ohledem na kapacitní omezení bude tempo růstu výroby automobilů slabší než v předchozích letech.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek rovněž mírně oslabila, když se obchodování odehrávalo především v rozmezí 25,45 – 25,50 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo zhruba 2 haléře pod úrovní 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint ve čtvrtek i nadále pohyboval těsně nad hladinou 310 HUF/EUR a polský zlotý v rozmezí 4,16 – 4,17 PLN/EUR. Dopoledne zveřejněné statistiky z Polska se do kurzu zlotého v podstatě nijak nepromítly.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se euro vůči americkému dolaru ve čtvrtek pohybovalo v rozmezí 1,236 – 1,24 USD/EUR. K obchodování bez významnějších výkyvů přispěl i téměř prázdný makroekonomický kalendář v eurozóně i v USA. A na statistiky nebude příliš zajímavý ani samotný závěr tohoto týdne.