Klíčové události
• ČR: Ceny v průmyslu vzrostly v dubnu o 0,4 % m/m a poklesly o 2,6 % r/r. Ceny vývozu v březnu poklesly o 0,4 % m/m, respektive o 0,5 % r/r a ceny dovozu vzrostly o 0,3 % m/m a poklesly o 0,9 % r/r.
• Eurozóna: Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,2 % m/m a meziročně stagnovaly. Obchodní bilance byla v březnu přebytková ve výši 23,4 mld. eur.
• Německo: Hodnota indexu ZEW v květnu poklesla na 41,9 bodu z dubnových 53,3 bodu.
• Polsko: Průměrná mzda se v dubnu zvýšila o 3,7 % r/r.
• USA: Počet stavebních povolení v dubnu vzrostl o 10,1 % m/m na 1,143 mil. Počet zahájených staveb se zvýšil o 20,2 % m/m na 1,135 mil.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Obchodování koruny k euru ani v úterý příliš vzruchu nepřineslo. Oproti pondělí byla sice zveřejněna domácí ekonomická data – indexy cen výrobců a ceny zahraničního obchodu, avšak v podstatě bez jakéhokoliv dopadu na kurz. Výsledkem tak bylo po celý den obchodování v rozmezí několika haléřů, především v pásmu 27,34 – 27,40 CZK/EUR. V zásadě nic nového neočekávám ani v dalších dnech a nadále tak platí, že by se koruna měla vůči euru pohybovat primárně v pásmu 27,30 – 27,50 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: O poznání živěji bylo včera na měnovém páru koruny s americkým dolarem. Koruna již od ranních hodin oslabovala a v závěru odpoledne se nacházela na úrovni 24,60 CZK/USD. V souhrnu za celý den ztratila více jak 40 haléřů a zamířila na více jak týdenní minimum. Vůči polskému zlotému koruna v souhrnu za celý den mírně oslabila.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint posílil až na úroveň 305 HUF/EUR. Polský zlotý během ranních hodin k euru rovněž posílil, a to až na hladinu 4,04 PLN/EUR, následně však většinu zisků během dne odevzdal.
• USD/EUR: Výrazný ztráty si na hlavním měnovém páru připsala společná evropská měna. Zatímco ještě na začátku týdne se euro pohybovalo nad hladinou 1,14 USD/EUR, tak během včerejšího dne oslabilo z ranních 1,13 na odpoledních téměř 1,11 USD/EUR. Impulsem k oslabení eura byly jednak informace, že ECB zvýší před létem výkup dluhopisů v rámci programu QE a také horší výsledek německého indexu ZEW. Odpoledne navíc dolaru pomohla výrazně lepší data z trhu nemovitostí. Dnes bude důležité sledovat, zda se euro dokáže udržet nad hladinou 1,10 USD/EUR. V případě, že ano, zůstává pravděpodobné setrvání eurodolaru v bočním trendu 1,10 – 1,15 USD/EUR.
Očekávaná data a události
• Polsko: Průmyslové produkce, Maloobchodní tržby (duben)
• USA: Zápis z posledního zasedání FOMC (Fed) z 29. dubna
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.