Klíčové události
- ČR: Viceguvernér České národní banky (ČNB) V. Tomšík prohlásil, že v současnosti v ČR nehrozí nadměrný růst úvěrů na bydlení. K možným intervencím proti koruně se konkrétně nevyjádřil a jen uvedl, že ČNB je v případě potřeby tento nástroj měnové politiky použít.
- USA: Fed (americká centrální banka) na závěr dvoudenního zasedání ponechal podle předpokladů hlavní úrokovou sazbu nezaměněnou v rozmezí 0 – 0,25 %. Šéf Fedu B. Bernanke následně uvedl informace k případnému ukončení kvantitativního uvolňování (QE III). To v současnosti tvoří měsíční nákup cenných papírů krytých hypotékami v objemu 40 mld. dolarů a dlouhodobých vládních dluhopisů v objemu 45 mld. dolarů. Za předpokladu, že americká ekonomika bude dále posilovat a makroekonomické indikátory (např. nezaměstnanost) se budou vyvíjet se podle prognózy Fedu, tak by Fed mohl začít omezovat nákupy ve druhé polovině letošního roku a definitivně QE III zastavit v polovině příštího roku.
Vývoj na devizovém trhu
- Včerejší vývoj koruny k oběma hlavním měnám byl poznamenán čekáním na výsledek zasedání Fedu. Pohyby koruny k euru i k americkému dolaru byly naprosto marginální a stojaté vody nedokázal výrazněji rozčeřit ani komentář viceguvernéra ČNB V. Tomšíka před blížícím se zasedáním bankovní rady ČNB. Koruna sice k euru během dne ztratila několik haléřů, ale z nadhledu posledních několika dnů lze směle hovořit o stagnaci. Politika se do kurzu koruny již tradičně nepromítla. Z pohledu české měny bude klíčové zasedání ČNB, které se uskuteční příští čtvrtek. Vzhledem k rostoucím protiinflačním tlakům v české ekonomice nelze vyloučit, že bude za týden řečeno něco bližšího k případným kurzovým intervencím. I nadále platí, že z nadhledu dalších týdnů se jeví pravděpodobněji oslabení koruny k euru zpět směrem k hranici 26 CZK/EUR. Koruna stagnovala i k americkému dolaru, vůči kterému se obchodovalo těsně nad úrovní 19,10 CZK/USD (dnes ráno hladina 19,40) i k polskému zlotému, kde obchodování probíhalo v pásmu 6,02 – 6,04 PLN/EUR.
- Nic zajímavého se nedělo ani v případě zbylých středoevropských měn. Polský zlotý k euru stagnoval a maďarský forint mírně oslabil.
- Na hlavním měnovém páru se během dne obchodovalo ve velmi úzkém pásmu kolem úrovně 1,34 USD/EUR a vyčkávalo se na výsledek zasedání americké centrální banky. Po zasedání Fedu a oznámení předpokladů za jakých dojde k ukončení QE III dolar skokově posílil pod hladinu 1,33, kde se obchoduje i v dnešních ranních hodinách.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI (červen), Spotřebitelská důvěra (červen)
- Německo: Index nákupních manažerů PMI (červen)
- Polsko: Záznam z červnového zasedání RPP
- USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, Prodej starších domů (květen), Index výrobní aktivity v regionu Philadelphie (červen)