ČR: Podle viceguvernéra ČNB V. Tomšíka posilování koruny od ukončení kurzového závazku snižuje potřebu zvyšování úrokových sazeb.
Eurozóna: Stavební produkce v dubnu vzrostla o 0,3 % m/m a o 3,2 % r/r.
Polsko: Zaměstnanost v květnu vzrostla o 4,5 % r/r a průměrná mzda v soukromé sféře v květnu zrychlila na 5,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo v úvodu týdne především v okolí hladiny 26,20 CZK/EUR s tou výjimkou, že se zkraje odpoledne koruna na chvíli dostala hlouběji pod 26,20 a testovala maxima z minulého týdne. Na domácí ekonomická data bylo pondělí chudé a nijak lepší to nebude ani v dalších dnech tohoto týdne. Z komentářů stál za pozornost rozhovor s viceguvernérem ČNB V. Tomšíkem, který uvedl, že nutnost zvýšení úrokových sazeb je vzhledem k posilování koruny nižší. V souvislosti se zvyšováním sazeb se i s ohledem na prognózu ČNB spekuluje o 3. čtvrtletí letošního roku. Avšak zvýšení sazeb již v 3. čtvrtletí nevidím příliš reálně a jako pravděpodobnějším termín vnímám začátek příštího roku, případně závěr roku letošního.
USDCZK & PLNCZK: Koruna se vůči dolaru v úvodu týdne nejprve pohybovala pod hladinou 23,40 CZK/USD, během odpoledne poté vystoupala and tuto úroveň. Vůči polskému zlotému koruna v pondělí navázala na posilování z minulého týdne a dostala se těsně na dohled hladiny 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v úvodu týdne vůči euru ztrácely. Maďarský forint se vůči euru nacházel především nad hladinou 307 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,205 – 4,22 PLN/EUR. V Maďarsku dnes zasedá tamní centrální banka, avšak změnu v nastavení parametrů měnové politiky velmi pravděpodobně očekávat nelze. V Polsku dnes budou zveřejněny důležité makroekonomické statistiky za květen – silný meziroční růst je očekáván jak u průmyslové výroby, tak i u maloobchodních tržeb.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru i zkraje tohoto týdne pokračovalo obchodování bez významnějších pohybů. Výsledky francouzských prezidentských voleb ani začátek vyjednávání o odchodu Velké Británie z EU hodnotu kurzu zásadněji neovlivnily. Během odpoledne euro přeci jen mírně oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,12 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (duben)
Polsko: Průmyslová produkce, Maloobchodní tržby, Ceny průmyslových výrobců (květen)