Eurozóna:Běžný účet platební bilance v dubnu vykázal přebytek 28,4 mld. eur.
Německo: Institut Ifo výrazně snížil odhad letošního růstu tamní ekonomiky na 1,8 % z původních 2,6 %.
Maďarsko:Tamní centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,90 %.
Polsko:Průmyslová produkce v květnu zpomalila na 5,4 % r/r z dubnových 9,3 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v květnu zrychlily na 2,8 % r/r.
USA:Zahájené stavby domů a stavební povolení v květnu vzrostly shodně o 5,0 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru v úterý pohybovala převážně nad hladinou 25,80 CZK/EUR v relativně těsné blízkosti letošních minim. Koruna, podobně jako další středoevropské měny, je momentálně opět významněji ovlivňována vývojem na trzích emerging markets. Oproti tomu domácí makroekonomické faktory zůstávají aktuálně upozaděny.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabovala, a to především v dopoledních hodinách, kdy se krátce obchodovalo nad hladinou 22,40 CZK/USD. Během odpoledne koruna část dopoledních ztrát smazala. Na měnovém páru s polským zlotým včera převažovaly obchody na spodní straně hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý sice zkraje odpoledne zamířil nad 325 HUF/EUR (letošní minimum), ale do konce odpoledne dokázal posílit téměř o 1 % k 322 HUF/EUR. Zasedání Maďarské centrální banky (MNB) žádné významnější změny v nastavení měnové politiky nepřineslo. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,90 % a první zvýšení úrokových sazeb připadá na polovinu roku 2019. Polský zlotý vůči euru sice během dopoledne oslaboval až na 4,32 PLN/EUR, avšak v průběhu odpoledne část ztrát dokázal smazat.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice dolar vůči euru posílil, avšak nedokázal otestovat letošní maxima a hladinu 1,15 USD/EUR. V závěru odpoledne se tak obchodování vydalo směrem k 1,16 USD/EUR. Hospodářský růst v eurozóně je za očekáváními, a tak důležité instituce napříč Evropou začínají snižovat odhady letošního růstu HDP. Ke kosmetickému snížení odhadu přikročila např. Slovenská centrální banka, avšak opravdu výrazně odhad upravil německý institut Ifo pro Německo (o 0,8procentního bodu dolů). Vypovídací hodnota odhadů HDP je sice různá, avšak bez ohledu na odhady lze již nyní téměř s jistotou říci, že růst HDP v eurozóně bude letos o poznání pomalejší než v USA.
Očekávaná data a události
Projevy centrálních bankéřů na konferenci v portugalské Sintře – M. Draghi (ECB), J. Powell (Fed)